Victorie muncită la Focșani. CSU Sibiu câștigă cu 73-70 (34-37)

CSU Sibiu a oprit la 5, în această seară, seria înfrângerilor consecutive (2 în Liga Națională de baschet masculin și 3 în FIBA Europe Cup). A câștigat după un meci de luptă la Focșani, cu CSM, scor 73-70 (34-37).

Elevii lui Rinkevicius au început modest, marcând puțin. Au cedat primul sfert la 5 puncte, 12-17. Diferența a crescut imediat în cel de-al 2-lea parțial la 12-21 (gazdele bifau un run de 12-0), moment în care Ivanov a oprit declinul cu o „treiță“, iar Uță ne-a readus la deficit de doar 2 posesii cu 2 puncte din întoarcere. Până la pauză, echilibrul a fost cuvântul de ordine, sirena trimițând echipele la cabine la scorul 37-34 pentru gazde.

În sfertul 3, Dragoste reușea egalarea la 40, iar Pratt aducea echipa sibiană în avantaj (44-42) cu 3 minute înainte de finalul parțialului, unul câștigat de sibieni cu 16-10.

Jocul a rămas echilibrat și în decisiv, cu „vulturii“ mereu la conducere, fără puterea de a se desprinde decisiv, deși s-au aflat la +8 în trei rânduri (63-55, 65-57, 68-60). Cu 12 secunde înainte de final, mai aveau în față doar 2 puncte, 72-70. Sibienii s-au apărat bine, gestionând bine momentul important, iar Kuti a închis tabela cu o aruncare liberă: 73-70.

Rareș Uță a fost aproape de double-double, cu 18 puncte și 9 recuperări. Tot 18 puncte a marcat și Ivanov (plus 2 recuperări și 3 pase decisive). Mirel Dragoste a reușit 12 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă. Kuti a contribuit cu 7 pct, 3 rec. și 2 p.d., Pratt – 7 pct, 5 rec, 8 pd, iar Gavriloaia – 5 pct, 2 rec și 1 p.d. Barro a fost principalul recuperator, cu 11 reușite, la care a adăugat 4 pct și 3 p.d. A mai punctat Adnam – 2 pct (1 rec, 2 p.d.).

La gazde, principalul realizator a fost Derryck Andre Thornton JR, cu 18 puncte.

Pentru CSU Sibiu urmează acum ultimul meci din FIBA Europe, miercuri 22 noiembrie, de la ora 20, în Polonia, la Anwil Wloclawek, după care o deplasare la Vâlcea, pentru un meci programat duminică 26 noiembrie, de la ora 17, în Conferința B a LNBM.