„Călăreții“ au învins la Clinceni. Unirea Constanța – CSC 1599 Șelimbăr 0-3 (0-1). Cu cine jucăm în Play-Out

CSC 1599 Șelimbăr a obținut o victorie la scor la Clinceni, în această după-amiază, 3-0 (1-0) în fața „lanternei“ Unirea Constanța, în ultimul meci din sezonul regular al Ligii2.

Alexandru Luca a deschis scorul, în prima repriză (foto: facebook/CSC Șelimbăr)

„Călăreții roșii“ au deschis scorul în prima repriză, în minutul 34, prin tânărul Alex Luca, care a prins un trasor de la marginea careului de 16 metri direct sub transversală. Desprinderea a venit în actul secund, prin Ionuț Năstăsie (min 52 / din penalti), scorul final fiind stabilit în minutul 84 de Ursu, introdus pe teren cu numai un minut înainte.

A fost un meci mai greu decât ne așteptam, cu gazdele pline de elan în special în prima repriză, în 3 rânduri fiind pedepsiți cu cartonașe galbene pentru depășirea limitelor regulamentului. Unul dintre ele s-a transformat în roșu (al doilea pentru Doumbia – min. 51, la faultul în careu care a adus penaltiul), astfel că finalul ne-a aparținut în totalitate.

CSC 1599 Șelimbăr: Mitrov – Buzan (Soare ‘64), R. Crișan (cpt.), Natea, Ad. Voicu, Al. Luca, Mitrea, Monea, Cărăuș, I. Năstăsie, Gele. Antrenor: Claudiu Niculescu

În urma acestui rezultat, CSC 1599 Șelimbăr a rămas pe poziția a 14-a în clasament și va juca pentru evitarea retrogradării în Grupa A, cu Unirea Slobozia, CSM Slatina, AFK Csikszereda, Metaloglobus București, Minaur Baia Mare și Politehnica Timișoara

Iată clasamentul Grupei A

1. Unirea Slobozia 31p
  2. CSM Slatina 27p
  3. AFK Csikszereda 26p
  4. CSC 1599 Șelimbăr 24p
  5. Metaloglobus București 21p
  6. Minaur Baia Mare 16p
  7. Politehnica Timișoara 13p

Reamintim, în cadrul play-out-ului, se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel şase meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe (A și B) vor juca un baraj în dublă manşă pentru menținerea în Liga 2. Tragerea la sorți a programului play-out-ului va avea loc luni, 13 martie, de la ora 13:00, la sediul FRF.

Revenim cu amănunte de la meciul disputat azi pe Arena 1 din Clinceni

Dinamo a tremurat până în ultimele secunde ale partidei cu Poli Timișoara, scor final 1-1, dar a prins ultimul loc de play-off grație băimărenilor de la Minaur, care au ținut în șah Gloria Buzău, scor 1-1.