„S-a stins doctorul Gheorghe Nandriş, nu înainte de a ne deschide o carte fără pereche…”
Ieri, 21 august, s-a stins doctorul Gheorghe Nandriş, infestat fiind cu coronavirus. A fost unul dintre cei mai cunoscuţi doctori sibieni.
Ieri, 21 august, s-a stins doctorul Gheorghe Nandriş, infestat fiind cu coronavirus. A fost unul dintre cei mai cunoscuţi doctori sibieni.
Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu este unul dintre centre autorizate de Ministerului Sănătății pentru includerea Secției Clinice ATI în Programul de tratament monitorizat al pacienților critici cu COVID-19 cu plasmă recoltată de la donatori vindecați.
Policlinica Spitalului Județean Sibiu va fi închisă luni, 1 iunie.
„Vreau să asigur toți sibienii că în mandatul meu interesele lor vor fi prioritare și împreună cu echipa managerială existentă vom desfășura proiecte care să ridice standardele medicale la cel mai înalt nivel“, susține Liliana Coldea.
Președintele Consiliului Județean aduce lămuriri după ce PSD a acuzat-o că dezinformează în privința numirii noului manager la Spitalul Județean Sibiu.
Consiliul Județean Sibiu, prin președintele Daniela Cîmpean, dezinformează și propagă fake news în privința numirii noului director al Spitalului Județean, susțin social-democrații sibieni.
O nouă veste bună pentru sibieni și pentru toți cei implicați în lupta împotriva pandemiei de coronavirus la nivelul județului.
În contextul pandemiei, comunitatea locală, de la persoane fizice, asociații și fundații până la antreprenori și firme, continuă să sprijine Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu în lupta împotriva SARS-CoV-2.
Peste 460 de persoane din județul Sibiu care lucrează în centrele pentru adulți și copii ale DGASPC Sibiu, precum și în unitățile de asistență medico-socială au început să fie testate de joi, 23 aprilie 2020.
Printr-o mobilizare extraordinară, școala de programare Code Master a realizat un prototip de vizieră care a fost agreat de specialiștii Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu și au fost livrate 2.000 de bucăți.
În urma anchetei legate de asistentul ATI infectat cu noul tip de coronavirus, Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu anunță următoarele:
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Sibiu, Daniela Cîmpean, a declarat în această dimineaţă că un asistent medical din secţia de Terapie Intensivă (ATI) a Spitalului Judeţean este infectat cu COVID-19, fiind internat în Secţia Boli Infecţioase.
Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) Sibiu se declară pregătit în orice moment pentru suplimentarea numărului de paturi alocate în cadrul Secției Clinice Boli Infecțioase pentru eventualele cazuri suspecte de infectare cu noul coronavirus.
Noul coronavirus a pătruns în România, dar la Sibiu încă nu sunt motive de îngrijorare. „Nu avem niciun caz de coronavirus şi niciun suspect de coronavirus“, anunță autoritățile sanitare. Cu toate acestea, cozile au devenit interminabile la farmacii și supermarketuri. Măștile de protecție nu se mai găsesc în nici oRead More
Două locuri special amenajate pentru situații de urgență la Spitalul Județean Sibiu nu sunt suficiente în eventualitatea apariției coronavirusului, este de părere Bogdan Trif, președintele PSD Sibiu.