Din usa in usa
[caption id="attachment_1298" align="alignleft" width="314"]
Florin Orlăţan caută ocazii de a sta de vorbă cu sibienii din Colegiul uninominal nr. 2[/caption]Peste 4000 de familii din municipiul Sibiu au făcut cunoştinţă cu Florin Orlăţan, candidatul USL pentru Camera Deputaţilor în colegiul nr. 2. Imnul său de campanie, „Drag de Sibiu“, face subiectul unui reportaj pe care Deutsche Welle îl va difuza pe 1 Decembrie.
Proiecte, nu scandaluri. Aşa caracterizează Florin Orlăţan campania electorală purtată la Sibiu. El a stat de vorbă cu o echipă de jurnalişti ai postului german de televiziune „Deutsche Welle“. „M-au contactat să vorbim despre campania electorală, despre diferenţele dintre Sibiu şi Bucureşti. Spuneau că aici pare mai linişte, nu sunt scandaluri… le-am spus că gradul de cultură şi de civilizaţie e altul aici. E decent, oamenii vorbesc despre idei, despre proiecte, nu ne înjurăm unii pe alţii“, explică Orlăţan. Nemţilor le-a plăcut în special imnul electoral „Drag de Sibiu“, compus de folkistul Florin Thomits pentru candidaţii Uniunii Social-Liberale. „Am înţeles că materialul va fi difuzat în Germania pe 1 Decembrie“, adaugă social-democratul.


Primarul Klaus Iohannis i-a înmânat, marţi, , titlul de cetăţean de onoare al municipiului Sibiu profesorului academician pr. dr. Mircea Păcurariu.
Timp de două zile, sibienii au putut urmări cele mai diferite stiluri de creaţii coregrafice, de la balet contemporan până la street-dance.
Copiii vor avea ocazia să creeze ornamente de Crăciun, aranjamente pentru masă şi accesorii vestimentare[/caption]Ediţia de sărbători ArtBoutique găzduieşte trei ateliere creative având ca tematică darul şi familia. În perioada 7-9 decembrie, cei mici vor putea învăţa despre valorile esenţiale ale Crăciunului.
După ce au avut, în 2007, primul oraş din România cu titulatura Capitală Culturală a Europei, sibienii sunt atraşi să voteze candidaţii ARD sau USL pentru promisiunea că vor avea o capitală regională peste trei, chiar patru judeţe, relatează Agerpres.
Lecţia deschisă „Ora profesorului Vasile Avram” s-a întins pe parcursul a 180 de minute[/caption]Nocturna Bibliotecilor s-a bucurat de un real succes la Biblioteca Universităţii „Lucian Blaga” din Sibiu. Timp de şapte ore, în seara de 17 spre 18 noiembrie, spațiul bibliotecii a devenit neîncăpător pentru toți doritorii care i-au trecut pragul, profitând de ocazia de a vizita biblioteca și pe timp de noapte, de a participa la programul artistic pregătit de organizatori și la toate celelalte surprize gândite special pentru acest eveniment.









