Măldărășanu: „Ne dorim să începem bine“

Marius Măldărășanu, antrenorul echipei FC Hermannstadt, a declarat azi, în conferința de presă de dinaintea duelului cu Universitatea Cluj, că își dorește un debut cu dreptul în acest an. „Începem cum nu se poate mai bine, mai în forță, un meci contra Clujului, la ei acasă. Ce s-a întâmplat sezonul trecut este istorie. Ne dorim să începem bine. Nimeni nu știe când vei atinge forma maximă, nu este ușor, perioada foarte scurtă. Important e să avem un joc consistent și încredere.“, a transmis tehnicianul sibienilor, la antrenamentul de azi de pe Municipal.

Antrenorul echipei sibiene a confirmat din nou problemele medicale din lot. „Avem câțiva indisponibili, Stoica, Neguț, «Para» la fel, vedem dacă ne vom baza pe el. Sunt problemele nostre, dar asta nu înseamnă că mergem acolo neîncrezători. Din contră, indiferent de jucătorii care vor intra, trebuie să dea totul, să vină cu plus. Este o concurență la echipă, este normală, este benefică performanței. Repet, indiferent de jucătorii care vor intra pe teren, vor fi foarte motivați. Chiar ne dorim, toți ne dorim să începem bine“, a declarat Marius Măldărășanu.

Suim Dealul Clujului! Universitatea – FC Hermannstadt, sâmbătă, pe Cluj Arena

FC Hermannstadt reia așadar cursa către un loc în play-off, care să-i asigure liniștea în partea a doua a sezonului. În prima etapă a Superligii programată în acest an, echipa sibiană va juca în deplasare, pe Cluj Arena, sâmbătă 20 ianuarie, de la ora 17, urmând să întâlnească Universitatea lui Sabău. Partida contează pentru runda a 22-a a Superligii României la fotbal.

Gruparea sibiană e pe 7 în acest moment, cu un handicap de numai un punct față de Sepsi și Farul Constanța, ocupantele locurilor 5 și respectiv 6. A bifat 6 victorii până acum, adăugând punct cu punct din 11 remize (vicecampioana egalurilor, la fel ca Oțelul, după Petrolul, cu 12 astfel de rezultate în 21 de etape).

sursa: LPF

FC Hermannstadt mai are de jucat 4 partide pe teren propriu (cu lanterna FC Botoșani, Petrolul, FCU Craiova și Oțelul Galați) și 5 în deplasare (la U Cluj, FC Voluntari, Rapid, Dinamo și CFR Cluj). Un program dificil, cu echipe periculos de…abordabile pe Municipal, și deplasări una și una, la grupări valoroase, în foame mare de puncte.

În tur cu U Cluj, FC Hermannstadt a terminat la egalitate 2-2 pe Municipal, cu gol egalizator reușit de Oroian în minutul 90+2. Daniel Paraschiv deschisese scorul în minutul 35, dar Mitrea și Popa au întors până la pauză, în minutele 45 și 45+3.

În Superligă, „șepcile roșii“ s-au impus în celelalte 3 întâlniri directe, 2-1 și 1-0 pe Municipalul sibian și 1-0 pe Cluj Arena. În plus, anul trecut, U Cluj a eliminat echipa sibiană în sferturile Cupei României, 2-1 (0-1) după ce FCH deschisese scorul prin Alhassan.

Un palmares net favorabil grupării clujene, care poate fi „corectat“ printr-un joc peste nivelul obișnuit al elevilor lui Măldărășanu.