VIDEO Daniel Natea, vicecampion mondial în Armenia! România, locul IV pe națiuni

Cu sibianul Daniel Natea medaliat cu argint la +98 de kilograme (vicecampion mondial), România a terminat pe IV în clasamentul pe națiuni, la Campionatul Mondial de Sambo, desfășurat în perioada 9-13 noiembrie în Erevan (Armenia)!

Sibianul (foto stânga) a urcat până în finală, unde a fost învins de Artem Osipenko (FIAS 1), care a devenit pentru a 10-a oară în carieră campion mondial.

VEZI FINALA

„La ultima competiție majoră a anului, România a fost reprezentată de 9 sportivi – 7 la feminin și 2 la masculin – însoțiți de colectivul tehnic format din antrenorii Viorel GASCA, Robert ANDREESCU și maseurul lotului, Marian CIUPITU.

Au urcat pe podiumul mondial:

MOSKALOVA Katerina – aur la categoria 80 kg și titlul de campioană mondială

NATEA ILIE DANIEL – argint la categoria +98 kg

BONDAR Khrystyna – argint la categoria 54 kg

MALEIKA Volha – bronz la categoria 72 kg

BLĂNARU Cristina – bronz la categoria 50 kg

Rezultatele de mai sus au clasat România pe locul III în clasamentul pe națiuni la echipe feminin și pe locul IV la general.

Felicitări sportivilor, antrenorilor și întegului colectiv tehnic, precum și Federației Române de Sambo!

La deschiderea oficială au participat mai mulți ambasadori, printre care și Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Republica Armenia, Excelența Sa Corneliu IONESCU.

Închiderea Campionatului Mondial, la care s-a predat drapelul FIAS (Federația Internațională de SAMBO) țării care va organiza ediția 2024 a Campionatului Mondial de Sambo în anul 2024 – Kazahstan, a fost onorată și de prezența prim-ministrului Republicii Armenia – Nicol PAȘINIAN.“, a notat azi Agenția Națională opentru Sport.