Victorie pentru play-off! CSU Sibiu – Corona Brașov 93-85 (48-36)

CSU Sibiu și-a trecut în cont o victorie extrem de prețioasă, aseară, în Sala Transilvania: 93-85 (25-13, 23-23, 21-27, 24-22) cu Corona Brașov, în etapa a 7-a din Top10. Și-a luat revanșa pentru înfrângerea din tur, 93-97, revenind pe poziția a 4-a în clasament. Cu 3 puncte avans față de penultima clasată și 3 meciuri rămase de disputat, „vulturii“ aproape și-au asigurat din nou un loc în play-off. Victoria de ieri, cu Corona, dar și cea cu Dinamo, la 11 puncte diferență, din urmă cu mai bine de o săptămână, sunt extrem de importante pentru calificare, fiind greu de crezut că echipa bucureșteană va câștiga la Oradea și apoi și cu CSU, la o diferență mai mare.

Elevii lui Rinkevicius au început în forță, profitând de atmosfera din Sala Transilvania. Threatt și Loving au punctat primii, însă brașovenii au egalat imediat, anunțând că se agață de acest meci pentru a continua trendul bun și a prinde un loc între primele 8 până la final. „Vulturii“ s-au concentrat însă bine, au reușit un parțial de 18-3, scorul devenind 22-7. Părea că vom avea parte de o victorie facilă, mai ales că, în debutul sfertului secund, Kuti și Gavriloaia, cu câte 2 triple, au majorat diferența la 18 puncte, 31-13, cea mai mare din meci.

Corona a replicat imediat, pe fondul relaxării premature a sibienilor, cu un run de 10-0, care a strâns tabela. Partida s-a echilibrat apoi, elevii lui Rinkevicius reușind să intre la pauză cu avantajul luat după primul sfert. La revenirea de la cabine, brașovenii au redus la -6, prin 2 triple consecutive, izbutite de Brandon Warren Anderson și Andrei Gheorghe. Sibienii au rezistat însă presiunii, chiar dacă în două rânduri, în sfertul 3, au mai avut avantaj de o singură posesie, 59-56 și 62-59. Uță (2 pct), Jay Lawrence Threatt Jr (3 pct), Kuti (2 pct) și mai ales Pratt (10 pct) ne-au păstrat în față, astfel că, la intrarea în ultimul sfert aveam 69-63.

În debutul sfertul 4, sibienii au arătat din nou bine, au crescut la +10, 80-70 fix la jumătatea secvenței. Trendul a continuat, 86-72, intrarea în ultimul minut găsindu-ne la 93-80. Până în final au mai punctat doar oaspeții, însă partida era deja jucată: 93-85 (46-36)

Principalul marcator sibian a fost Rareș Uță (aproape de double-double) cu 22 de puncte și 8 recuperări. Mo Pratt fost și el la înălțime, cu 18 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Au mai înscris: Threatt 13 (2 rec., 6 p.d.), Loving 12 (7 rec.), Ivanov 11 (2 rec., 1 p.d.), Gavriloaia 9 (3 rec., 2 p.d.), Kuti 5, Dragoste 2 (2 rec.) și  Barro 1 (2 rec., 1 p.d.).

Elevii lui Rinkevicius nu au timp să savureze victoria, iar fanii „vulturilor“ să-și pună steagurile după dulap. Duminică, 24 martie, de la ora 19,15, în Sala Transilvania vine campioana U-BT Cluj Napoca, pentru Derbiul Ardealului, meci în cadrul etapei a 8-a din Top 10.