Victorie muncită. FC Hermannstadt – UTA 2-1 (0-1)

Meci spectaculos în această seară la Sibiu, cu 3 goluri, o bară și multe, multe faze de poartă. FC Hermannstadt a învins „muncit” UTA, scor 2-1 (0-1), într-o partidă din cadrul etapei a 3-a Superligii României la fotbal.

(articol de Dan GREAVU)

Rămas fără Opruț în banda stângă, transferat în Belgia, Marius Măldărășanu a schimbat pentru meciul cu UTA, surprinzând cu Oroian retras fundaș stânga, dar și cu Biceanu și Gabi Iancu în primul 11, ultimul marcând etapa trecută la Iași. Silviu Balaure, jucătorul inclus în ultima echipă a etapei, a fost reținut pe bancă.

Lovitura de începere a fost dată de internaționalul Raul Opruț, care și-a luat astfel la revedere și de la suporterii sibieni, după 4 ani petrecuți la FCH.

Jucătorii sibieni și-au „suflecat mânecile” și s-au pus pe treabă, în condițiile unui stadion cu aproape 1000 de suporteri arădeni în tribune, galerie „contrată” cu multă dăruire de Peluza Nord, sprijinită de la tribuna a 2-a de „Jobene”. Paraschiv a urcat periculos în minutul 3, l-a găsit excelent pe Neguț în careu, însă acesta a fost blocat la timp. A fost o primă „petardă de control”.

După o jumătate de repriză de tatonare, Butean (22) și apoi Gabi Iancu (23) au trimis periculos spre poarta lui Iacob, semnând primele mari ocazii ale meciului. A urmat imediat o pauză de hidratare. Părea că întreruperea ne va tăia elanul, iar partida se va „cuminți”. Neguț a avut însă o incursiune pe stânga, a trimis în gura porții, unde Paraschiv (min 28) a luat fața adversarului, dar nu l-a putut învinge pe Iacob. Ocazie uriașă FC Hermannstadt!

Și, la fel ca-n meciul cu Farul, ocaziile ratate aveau să se răzbune. La prima acțiune serioasă la poarta sibiană, o minge scoasă la marginea careului de 16 metri a fost trimisă de Carp spre buturile lui Letica, fiind deviată și intrând în plasă: 0-1

Sibienii au replicat imediat, punând și mai multă presiune pe poarta arădeană. Au irosit rapid încă două bune ocazii, având și o bară prin Paraschiv, ghinionistul reprizei. În minutul 42, e rândul lui Dragoș Iancu să caute golul, cu un șut plasat de la 17 metri, dar Iacob se întinde și respinge în corner. La faza imediat următoare, același Iacob intervine salvator la o minge lucrată excelent de Paraschiv la marginea careului mic. Repriza se încheie cu UTA în avantaj.

La reluare, sibienii s-au instalat direct la poarta arădeană. Nou intratul Jipa l-a încercat și el pe Iacob, apoi a venit minutul 47, cel care avea să schimbe soarta meciului. Alexandru Benga de la UTA l-a împins pe Găman în careu, urcat la un corner. Infracțiunea a fost depistată cu ajutorul sistemului VAR, iar centralul a acordat penalty! Daniel Paraschiv a transformat cu fentă: 1-1

FC Hermannstadt s-a dezlănțuit. În minutul 58, Mino Sota a adus echipa sibiană în avantaj, cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de pe stânga de Gabi Iancu: 2-1

Măldărășanu a împrospătat apoi cu 2 schimbări post pe post, aruncându-i în luptă pe Alhassan și Balaure. Pentru ultimele 5 minute, l-a scos pe Paraschiv și l-a introdus pe Bejan, în încercarea de a fixa rezultatul. Tot FCH avea să rămână însă în atac, cu mingi aruncate des în careul arădean. Fonseca (90+5) l-a întins și el pe un Iacob atât de greu de bătut la Sibiu. S-a încheiat FC Hermannstadt – UTA 2-1 (0-1)

Filmul meciului

min 22 Butean semnează prima ocazie sibiană, șut sănătos din 25 de metri, respins în corner

min 23 Ocazie Hermannstadt. Gabi Iancu, nemarcat în careul arădean, încearcă un șut plasat, balonul ocolește ținta

min 28 Ocazie uriașă Hermannstadt. Paraschiv nu-l poate învinge pe Iacob din careul mic

min 31 Carp deschide scorul cu un șut de la marginea careului de 16 metri: 0-1

min 32 Ocazie Hermannstadt. Butean șutează cu sete puțin alături

min 33 Ocazie uriașă Hermannstadt. Paraschiv prinde o voleu spectaculos, mingea lovește stâlpul din dreapta lui Iacob și iese afaă

min 42 Dragoș Iancu îl întrebuințează serios pe Iacob cu un șut de la marginea careului

min 43 Ocazie Hermannstadt. Paraschiv se descurcă excelent la marginea careului mic, trimite viclean din unghi, dar Iacob e providențial din nou

min 47 Jipa șutează cu stângul din careu, Iacob respinge

min 48 Benga l-a faultat în careu pe Găman, urcat în atac! Fază analizată cu sistemul VAR.

min 49 Daniel Paraschiv transformă penaltiul: 1-1

min 58 Mino Sota înscrie cu capul după un corner executat de Gabi Iancu: 2-1

min 76  Leidsman încearcă o pătrundere, dar este blocat înainte a intra în careul de 16 metri

min 77 Balaure trimite în fața porții, mingea e respinsă in extremis de un apărător advers

min 78 Blaure trage de la distanță, mult alături

min 90+1 Marku șutează puțin peste, din lovitură liberă

min 90 +5 Șutul lui Fonseca e respins de Iacob

min 90+6 Cooper ne dă ceva emoții, la ultima zvâcnire a oaspeților

Echipele

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, Stoica, Oroian – Neguț (65, Balaure), Biceanu (65, Alhassan), Mino, D. Iancu (46, Jipa) – D. Paraschiv (84, Bejan), G. Iancu (80, Fonseca). Antrenor: Marius Măldărășanu.

UTA: Iacob – Roganovic (89, Mustaca), Benga (65, Markov), Carp (82, Freitas), Abeid – R. Pop (46, Mihai), Dumitrașcu, Marku, Stahl – Fabry (65, Leidsman), Cooper. Antrenor: Mircea Rednic

În urma acestui rezultat, echipa sibiană urcă pe locul 4 în clasamentul provizoriu al Superligii, cu 6 puncte. În etapa următoare, FC Hermannstadt are programat meci în Bănie, vineri 4 august, de la 21,30, cu Universitatea Craiova.