VICTORIE la Oradea! CSU Sibiu învinge vicecampioana: 79-66 (35-42)

CSU Sibiu continuă forma excelentă din startul acestui sezon. În această seară a dat lovitura pe terenul vicecampioanei CSM Oradea, 79-66 (14-23, 21-19, 23-8, 21-16) într-un meci din cadrul etapei a 2-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

CSU Sibiu a avut doi jucători în double-double: Yordan Dinkov Minchev cu 18 pct, 10 recuperări, 2 pase decisive și Rareș Uță, cu 12 pct și 12 rec.

S-au mai evidențiat Pratt, cu 13 pct, 6 rec. și 4 p.d., Adnam cu 8 pct, 1 rec și 4 p.d., Kuti cu 6 pct, 3 p.d., Mirel Dragoste, cu 5 pct, 1 rec. și 3 p.d., Barro, cu 4 pct. și 5 rec. Gavriloaia a contribuit cu 3 pct. și 4 recuperări.

Sibienii au început cu trac, cu procentaje modeste la aruncările din acțiune în primul sfert. Rinkevicius a „apăsat“ imediat butoanele potrivite, „vulturii“ au dat semne de revigorare și au refăcut rapid, ba chiar au trecut în avantaj (29-26). Entuziasmul a fost însă prea mare, gazdele având să ne pedepsească imediat cu un run de 13-0. La intrarea la cabine aveam de recuperat un deficit de 7 puncte, scor 42-35 pentru CSM Oradea.

Sfertul 3 a fost incredibil. CSU a început ca din pușcă. Adnam și Ivanov au redus la -3, apoi Gavriloaia avea să egaleze la 44, cu o triplă. Gazdele și-au pierdut complet cumpătul, ratând aproape tot, pe fondul apărării agresive propuse de galben-albaștri. Doar 8 puncte au reușit să treacă pe tabelă vicecampioana, în 10 minute. La intrarea în ultimul parțial, CSU Sibiu conducea cu 58-50.

Defilarea sibienilor a continuat și-n sfertul patru, CSU ajungând la un incredibil +19 pe tabelă (69-50). Finalul ne-a găsit fericiți, cu victoria acontată cu mult înaintea ultimei sirene. Scor final: CSM Oradea – CSU Sibiu 66-79 (35-42)

La gazde, în absența lui Taolis și Neal, Nijal Pearson a fost principalul marcator al CSM-ului, cu 18 puncte, în timp ce Kris Richard a marcat 16 puncte, iar Lennard Freeman 9 puncte.

Rareș Uță a reușit 12 puncte și 12 recuperări (foto: facebook/CSU Sibiu)

DECLARAȚII DUPĂ MECI

Echipa sibiană s-a instalat în fruntea Grupei B, cu 4 puncte, la fel ca CSM Constanța și FC Argeș Pitești. CSM Baschet Petrolul Ploiești e pe locul 4 cu 2 pct. CS Vâlcea, CSM 2007 Focșani, CSM CSU Oradea, CSM Târgu Mureș completează în ordine clasamentul, cu câte 1 pct, dar au doar câte un joc disputat, în vreme ce SCMU Craiova nu a  debutat încă în actuala stagiune a LNBM.

Minchev a fost în double-double (foto: facebook/CSU Sibiu)

CSU Sibiu va sta în etapa viitoare, urmând să revină în runda a 4-a în fața propriilor suporteri, într-un meci programat sâmbătă 14 octombrie, de la ora 17,30, în Sala Transilvania, cu SCMU Craiova.