Victorie la debutul în Top 10! CSU Sibiu – CSO Voluntari 84-79 (41-32)

CSU Sibiu a debutat în Top 10 cu o victorie: 84-79 (15- 15, 26-17, 18 -16, 25-31) cu CSO Voluntari, în această seară, în Sala Transilvania, în faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculin.

CSO Voluntari a deschis tabela, a condus în câteva rânduri în debutul partidei, după care gruparea sibiană a revenit și a controlat jocul, având la un moment dat 17 puncte avantaj (59-42, aproape de finalul sfertului trei). Spre final, partida s-a aprins, oaspeții au recuperat până la o singură posesie (76-73) la intrarea în ultimul minut, dar elevii lui Rinkevicius și-au păstrat calmul și s-au desprins în învingători.

Principalul marcator sibian a fost Jay Lawrence Threatt Jr. În ceva mai bine de 30 de minute pe parchet, a reușit 20 de puncte, 2 recuperări și 4 pase decisive. Marc Crandall Loving a contribuit cu 19 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive (29 index al eficienței – cel mai mare de pe teren). Barro a marcat 12 puncte (6 rec.), Kuti 9 p (2 rec., 2 pd), Pratt 9 p (2 rec.), Ivanov 8 p (3 rec., 1 pd), Dragoste 5 p (1 rec), Uță 2 (10 rec).

La oaspeți s-au remarcat Rashard Marque Odomes și Trevon Litrell Allen, ambii cu câte 14 puncte.

În urma acestui rezultat, echipa sibiană a urcat pe 2 în clasamentul provizoriu, cu 14 puncte, la 4 în urma U BT Cluj Napoca. Tot 14 puncte are și CSM CSU Oradea, care va juca abia luni, 29 ianuarie, în deplasare la Rapid. În runda următoare, CSU Sibiu va evolua luni, 5 februarie, de la ora 18, la Corona Brașov.