VICTORIE! FC Hermannstadt a întors spectaculos după pauză: 3-1 cu FC Voluntari!

FC Hermannstadt a învins azi FC Voluntari, pe Stadionul Municipal, scor 3-1 (0-1), într-un meci din cadrul etapei a 9-a a SuperLigii. Ilfovenii au deschis scorul în prima repriză prin Sigurjonsson (27), sibienii revenind după pauză prin Dragoș Iancu (‘51), Daniel Paraschiv (‘57 – penalty) și Petrișor Petrescu (‘84). A fost un meci pe contre, Măldărășanu gestionând din nou excelent partida, fiind inspirat la pauză când l-a introdus pe teren pe Dragoș Iancu, autorul golului egalării, apoi pe Petrișor Petrescu, care a stabilit scorul final cu o superbă scăriță. „Para-gol“ a transformat cu sânge rece un penalti, pentru 2-1, finalul având să ne găsească în atac, cu 2 oameni în plus.

Oaspeții au terminat în 9 oameni, Matricardi (76) și Armaș (82) fiind eliminați pentru cumul de cartonașe galbene și respectiv roșu direct.

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, I. Stoica, Oroian – Balaure (’78, Petrescu), Biceanu, Baba Alhassan (’78, Murgia), Jipa (’46, D. Iancu) – G. Iancu (’66, Neguţ), D. Paraschiv (’88, Fonseca). Antrenor: Marius Măldărăşanu

FC Voluntari: Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaş, Boboc – Sigurjonsson (’76, Cocian), Raţă – D. Florea (’81, Cârnat), M. Răduţ (’76, Dumiter), D. Andrei – Nemec (’86, I. Andres). Antrenor: Ilie Poenaru

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe 7 în clasament, cu 12 puncte, în urma a 3 victorii, 3 remize și doar 2 înfrângeri. Joi 21 septembrie, de la ora 20, sibienii întâlnesc FCSB, tot pe Municipal, într-o partidă restant din runda a 5-a a Superligii.