VICTORIE după un final DRAMATIC! CSU Sibiu – CSM Constanța 79-76 (38-34)

CSU Sibiu a întrerupt seria înfrângerilor (2 în FIBA Europe Cup și una în LNBM) cu o victorie muncită până în ultima secundă în această seară, 79-76 (20-15, 18-19, 20-21, 22-21) cu CSM Constanța, în Sala Transilvania, în etapa a 6-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Dragoste a deschis tabela, apoi Ivanov (5 pct ) și Uță (2 pct) au produs primul forcing din meci, CSU luând un avantaj consistent în 3 minute: 9-0. Elevii lui Rinkevicius n-au păstrat ritmul excelent, iar „marinarii“ are revenit la 2 posesii până la finalul parțialului. Scor 20-15 pentru sibieni.

Sibienii au refăcut diferența de +9 în scurt timp de la reluare, 24-15. CSM Constanța era însă departe de a abandona jocul și a revenit din nou, cu un run de 7-0, pentru 24-21. Jocul s-a menținut echilibrat, cu Constanța ca o furnicuță, recuperând punct cu punct, pentru a egala la 44, în debutul sfertului 3. „Marinarii“ și-au luat chiar „nasul la purtare“, 48-49, apoi 50-51, iar în decisiv 58-61. Cum-necum, impulsionați de galeria senzațională, CSU Sibiu s-a remontat cu un 8-0 și a revenit la conducere, 66-61.

Am suferit însă până în final, chiar dacă am fost mereu la conducere. La intrarea în ultimul minut, aveam în față o singură posesie, 75-72, iar cu 24 de secunde înainte de final 76-74. Ambele tabere au încercat să găsească soluții pentru victorie, au apelat la time-out-uri, iar variata câștigătoare a găsit-o Rinkevicius și elevii săi: 79-76 (38-34)!

Principalul marcator sibian a fost Ivanov, cu 24 de puncte, acesta fiind urmat de Gavriloaia cu 13 și Dragoste cu 11. Uță a contribuit cu 9, Pratt cu 8, Kuti cu 6, Minchev cu 5, iar Barro cu 3. Minchev a fost principalul recuperator, cu 13 reușite, urmat fiind de Pratt, cu 12.

În tabăra constănțeană s-au evidențiat Duffy, cu 27 de puncte, și Henderson Jr. cu 23.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu revine pe podium, cu 9 puncte, la fel ca CSM CSU Oradea. În etapa următoare, „galben-albaștrii“ se deplasează la Tg. Mureș, pentru meciul programat sâmbătă, 4 noiembrie, din cadrul etapei a 7-a.