Victor Cornea câștigă și se califică în sferturi la Hamburg!

Sibianul Victor Cornea a reușit în această seară prima victorie într-un turneu ATP 500 și avansează în sferturi la Hamburg European Open, turneu dotat cu premii totale în valoare totală de peste 1,8 milioane de euro.

(articol de Dan GREAVU)

foto arhiva: facebook/Victor Cornea

În această seară, perechea Vlad Victor Cornea /  Nikola Cacic (Serbia) a trecut destul de greu de cuplul bolivian Boris Arias / Federico Zeballos în 2 seturi, scor 7-6 (7/5), 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute. Primul set a fost decis la tie-break, după un duel extrem de echilibrat care s-a întins pe durata a 56 de minute.

În urma acestei victorii, Cornea și Cacic vor intra în posesia a 15,180 de euro și 90 de puncte ATP. În sferturi vor întâlni perechea Hugo Dellien (Bolivia) / Guido Pella (Argentina), cea care a trecut azi surprinzător de favorita numărul 1 a turneului Glasspool L. / Heliovaara H., scor 6-3, 6-3. Meciul e programat joi 27 iulie, înainte de amiază.

Bucuria victorie a fost împărtășită și de vedeta TV Andreea Bălan, care îl însoțește pe sibian peste tot de câteva luni. Cei doi trăiesc o frumoasă poveste de dragoste, iar cunoscuta vedetă TV nu ratează niciun prilej de a-și face simțită prezența la turnee.