Daria Ioana Ursu, bronz la aruncarea suliței U20

Într-un oraș care a ignorat aproape total atletismul în ultimii ani, fără infrastructură și condiții minime de antrenament, câțiva tineri și antrenorii lor se încăpățânează să-și dorească performanță.

În vârstă de 19 ani, Daria Ioana Ursu (CSȘ Șoimii Sibiu) a luat bronzul, în weekend, în cadrul etapei finale a Campionatului Național de aruncări lungi, competiție dedicată seniorilor, tineretului (U23) și juniorilor 1 (U20). A participat în proba de aruncarea suliței la categoria U20, medalia fiind obținută cu o performanță de 37.77m. La senioare, U23 a aruncat mai slab, 38,35m, terminând pe 6, cu aproape 5 metri mai puțin decât cea mai bună aruncarea a sa, 33,07m în ulie 2021.

La întreceri a participat și Alexia Elena Cîmpean (18 ani, CSȘ Șoimii), dar în proba de aruncarea discului. S-a clasat pe 5 la U20 și pe 7 la senioare, U23, cu aruncări de 26,36 m și respectiv 26,43 m.

Tot în weekend, alți doi alteți și 4 atlete de la CSȘ Șoimii Sibiu au participat la etapa a doua a Campionatelor Naționale indoor ale cadeților (U18) și juniorilor 3 (U16), găzduită de Sala „Ioan Soter” din cadrul CSNB „Lia Manoliu“.

Performerul delegației sibiene a fost Dominic Ștefan Căciunean (13 ani) care a reușit un loc 3 în finala de 60 metri garduri U16, cu 9.31 secunde, apropiat de 9,39 cât alergase în calificări. De asemenea, a urcat pe 3 și în finala probei de săritură în înălțime U16, cu 1,62 metri, după Laurențiu Ciubotariu (CSS Dinamo), care a sărit peste ștacheta aflată la 1,71 m, și Petre Alexandru Tilică (CSS Istrati – CSM București), cu 1,65 m.

Tânărul atlet sibian a intrat și în finala probei de săriturta în lungime, unde a încheiat pe locul 11, cu 5,23 metri. Întrecerea a fost câștigată de Damian Andrei Budes (CSM București), cu o săritură de 6.12m.

Tot un loc 3 a reușit și George Adrian Anti, în proba de aruncarea greutății la U16, cu o performanță de 14.22m, față de 14,56 locul secund și respectiv 18,84 m – câștigătorul concursului.

Alexandra Ioana Radu (14 ani) a ratat la numai o sutime calificarea în finala probei de 60 metri plat, cu 8,39 secunde, terminând pe locul 9. Colega sa Rucsandra Maria Roiban (13 ani) a venit pe locul 30 din 58 de atlete înscrise.

La 400 metri U16, Iulia-Georgiana Negoescu (14 ani) a sosit pe locul 4, cu 61.89 sec, în vreme ce colegele ei Alexandra Ioana Radu și Ruxandra Neacșu au terminat în ordine pe pozițiile 24 și respectiv 25 din 42 de participante. În aceeași cursă, Rucsandra Maria Roiban a fost descalificată.

La 60 metri garduri, Rucsandra Neacșu nu a terminat cursa, iar la 800 metri plat Iulia-Georgiana Negoescu a fost descalificată.