Un consilier USR propune plantarea mai multor copaci în Cimitirul Municipal Sibiu

În cadrul ședinței Consiliului Local, consilierul USR Diana Mureșan a propus ca, începând din această toamnă, administrația locală să aibă în vedere plantarea mai multor copaci în Cimitirul Municipal, după modelul Cimitirului Evanghelic. Potrivit acesteia, în Cimitirul Evanghelic au fost plantați anual arbori în ultimii 20-30 de ani, ceea ce a transformat zona într-un spațiu plăcut, cu multă umbră.

(Maria-Antonia OANA)

„În Cimitirul Evanghelic, în ultimii 20-30 de ani, anual s-au plantat copaci. E o zonă plăcută, cu multă umbră. Propunerea mea este să avem în vedere la următoarele plantări din toamnă să plantăm și în Cimitirul Municipal mai mulți copaci și să creăm un fel de parc. În străinătate, ca turist, îmi place să merg și în cimitire, fiindcă sunt adevărate parcuri urbane. În următorii ani poate vom avea în vedere plantarea de copaci”, a declarat Diana Mureșan în ședința Consiliului Local.

Primăria a răspuns că vor avea în vedere acest lucru.