Triada MTB Avrig și-a desemnat câștigătorii

A 12-a ediție a Triadei MTB a început sezonul 2023 cu etapa de la Avrig, între 29-30 aprilie. Competiția de la poalele Munților Făgăraș a adunat la start peste 600 de concurenți din toate colțurile țării, atât copii sub 14 ani, cât și rideri profesioniști și amatori, pregătiți de noile trasee mai spectaculoase și intense decât în anii trecuți.

Ziua de 29 aprilie a avut în program concursurile pentru copii între 5-14 ani. Entuziasmul, dorința lor de a câștiga și încurajările părinților de pe margine au animat centrul orașului Avrig. Fiecare categorie a avut un anumit timp alocat iar la final toți cei mici au fost premiați indiferent de locul ocupat.

În ceea ce privește competițiile din a doua zi, un total de 440 de sportivi s-au aliniat la start. Ziua a fost dedicată concursurilor pentru categoria Family, categoria eMTB si pentru cei care au participat pe traseele de 18 km (Traseu Galben GLS), 30 km (Traseu Albastru URGO), 42 km (Traseu Roșu Tiemme) și 90 de kilometri (Traseu Negru Geiger).

Cea mai așteptată competiție, și anume cea de pe traseul negru, nu a fost lipsită de spectacol. Printre cei mai puternici rideri din România s-au înfruntat pe acest traseu (2350m diferență de nivel), printre care campionul național din 2022 la proba de XCM, Malnasi Joszef-Attila, Duca Bogdan, Roberto Burța și Vlad Dobre. Malnasi a reușit să se desprindă de restul încă din prima parte a cursei, reușind să își mențină o distanță considerabilă între el și urmăritorul său, Bogdan. Rezultatele pentru categoria Elite Masculin sunt:

1 Malnasi Joszef-Attila 04:17:14 ACS Velocitas
2 Duca Bogdan 04:21:19 Dinamo-Bikexpert-Superbet
3 Burța Roberto-Dumitru 04:29:55 CSU Scott

În ce privește cursa feminină, rezultatele sunt următoarele:

1 Hilbert Suzanne 05:22:32 ACS NoMad Multisport
2 Rîmniceanu Roxana 05:54:36 ACS Pro Mountain Sports Iasi

La traseul roșu (42 de kilometri, 950m diferență de nivel) s-au obținut următoarele rezultate:

3 Ionașcu Miruna 02:48:48 CSM Medias

O probă pe care organizatorii vor să o dezvolte tot mai mult de la un an la altul este cea de E-MTB. În cadrul acesteia au participat 28 de baieți și o fată.

Top 3 E-MTB, categoria masculin:

1 Mihai Anițan 00:57:21
2 Moldovan Laurențiu 00:57:23
3 Adam Andrei 00:57:40

Câștigătoarea acestei probe a fost Dascălu Ioana (PlayBike Procycling) care a stabilit timpul de 1h 39min 6sec.

Pe lângă concursul de la Avrig, organizatorii Triada MTB vor mai avea în program alte două competiții dedicate iubitorilor de mountain bike:

• Triada MTB Păltiniș (15-16 iulie 2023) – competiție înscrisă în calendarul Uniunii Cicliste Internaționale
  • Triada eMTB Xperience (1-3 septembrie 2023) – dedicată iubitorilor de biciclete electrice.

Eveninemtul a fost cofinanțat de Primăria Orașului Avrig și Consiliul Județean Sibiu.