TREBUIE să batem Oțelul! Un meci cât un sezon!

Azi, de la ora 17, FC Hermannstadt întâlnește Oțelul Galați, pe Stadionul Municipal, în penultima etapă din sezonul regulat al Superligii. Echipa sibiană țintește în continuare locul 6, ultimul care asigură prezența în play-off, având de luptat cu 3 echipe aflate la distanță de doar un punct (Universitatea Cluj, Sepsi și UTA) plus Petrolul, încă în cărți. Mai sunt 6 puncte puse în joc, iar orice alt rezultat în afară de victorie, în partida de azi, va fi considerat un eșec.

(Dan GREAVU)

Prețul biletelor este 40 de lei la Tribuna a II-a, 50 de lei la Tribuna I și 20 de lei la tribuna I. Se mai pot achiziționa de AICI, dar și de la casieria stadionului, azi, 2 martie, între orele 12-17,30.

În tur, sibienii au remizat cu Oțelul, la Galați, scor 1-1, după un meci în care s-au văzut egalați, în minutul 89, dintr-un penalti acordat ușor. FC Hermannstadt a avut un gol anulat și deschisese scorul în minutul 70, după ce Lovric marcase în propria poartă.

Oțelul e o echipă „închisă“, extrem de bătăioasă, capabilă să întoarcă oricând jocuri și rezultate. E specialista remizelor în acest sezon, cu nu mai puțin de 15 astfel de rezultate în 28 de meciuri de campionat. Ultimele 2 au venit consecutiv în ultima săptămână, 1-1 la Constanța, cu Farul, apoi 2-2 la Galați, cu CFR, când Oțelul a egalat prin Cisotti, în minutul 90.

Elevii lui Măldărășanu vin după o săptămână ciudată, cu victorie pe teren propriu, 1-0 (0-0) cu FCU Craiova (vineri 23 februarie), după care o înfrângere, marți, 27 februarie, 0-1 (0-1) în Capitală, cu Dinamo.

Numai ce ne venise inima la loc, sibienii prinzând curaj și elan în clasament în urma succesului cu oltenii. Erau fără victorie de 3 etape, au jucat „cu frică“, dar au reușit să dea lovitura în minutul 88, prin Fonseca, jucătorul portughez fiind introdus inspirat, de Măldărășanu, cu doar 2 minute înainte. FC Hermannstadt urca pe 6 în clasamentul Superligii, iar o victorie la Dinamo, lidera înfrângerilor din campionat, era un obiectiv realizabil. Numai că, „la pomul lăudat să nu te duci cu sacul“! Marți, pe Stadionul „Arcul de Triumf“ din Capitală, echipa sibiană a jucat curajos, a dominat categoric pe Dinamo, dar a cedat frustrant, la singura ocazie importantă a gazdelor, scor 0-1.

„Noi trebuia să dăm 3 goluri. Le tot spun mereu băieților, trebuie să marcăm gol, trebuie să marcăm gol, din păcate acum nu am ce să le mai spun, că au dat-o în poartă și a fost scoasă…. Revenind la meciul cu Galați, este un meci extrem de greu. O echipă activă și totodată și reactivă, o echipă care aleargă 95 de minute. Chiar dacă nu au o construcție elaborată, dar pe urmă, pe dinamică, au jucători cu calitate și au foarte multe ocazii. Asta înseamnă că va trebui să fim foarte bine pregătiți fizic. Am stat bine cu Dinamo, comparativ fizic cu ei. Dacă vrem să ne iasă jocul (nr – cu Oțelul), va trebui să ne mișcăm foarte mult, indiferent dacă jucăm la 4 zile, nu contează sunt perioadele pe care orice fotbalist și le dorește (…). Aștept atitudine, determinare și, bineânțeles, să credem până în ultima secundă.“,  a declarat Marius Măldărășanu.

Pentru partida de azi, antrenorul sibienilor nu se va putea baza pe Ionuț Stoica, cu entorsă la genunchi.