Cardiologi de marcă, la Sibiu
În perioada 12-14 mai are loc la Sibiu Conferinţa Naţională a Grupurilor de Lucru ale Societăţii Române de Cardiologie, eveniment la care vor participa activ și medicii cardiologi ai SCJU Sibiu.
În perioada 12-14 mai are loc la Sibiu Conferinţa Naţională a Grupurilor de Lucru ale Societăţii Române de Cardiologie, eveniment la care vor participa activ și medicii cardiologi ai SCJU Sibiu.
Între 8-10 aprilie, Societatea Studențească de Chirurgie din România, Filiala Sibiu (SSCR) cu sprijinul catedrei de Chirurgie Oro-Maxilo-Facială a Facultății de Medicină din Sibiu, a organizat prima ediție a workshopului: „Basic skills in oral surgery”.
Spitalul European Polisano organizează luni, 4 aprilie, simpozionul „Noi tendințe și abordări în managementul afecțiunilor cardiovasculare“. Realizat sub egida Colegiului Medicilor (CMR) Sibiu și a Universității „Lucian Blaga“, acest eveniment se dorește a fi primul dintr-o serie de astfel de evenimente acreditate CMR, ce se vor desfășura lunar și vorRead More
Dr. Alexandru Frăticiu, medicul-șef de la Secția de Gastroenterologie a Spitalului Clinic Județean din Sibiu este cercetat penal pentru luare de mită. Medicul a fost în flagrant în timp ce primea 200 de euro de la fiica unei paciente care urma să fie operată.
In cadrul Spitalului European Polisano au fost realizate in anul 2015 noua interventii chirurgicale in premiera nationala, europeana si mondiala. Performantele deosebite au fost posibile datorita unei echipe profesioniste de medici specializati in strainatate si a dotarilor de ultima generatie de care spitalul dispune.
Doi ortopezi de-ai Spitalului Județean Sibiu au participat în calitate de lectori la Cursul Internaţional de Artroscopie a Genunchiului
Vizată de o anchetă anticorupție, șefa Secției de Oncologie a Spitalului Județean Sibiu recunoaște că a plecat în străinătate pe banii firmelor de medicamente, dar se consideră nevinovată.
Ministerul Sănătății a condamnat practicile prin care medicii pot fi influențați la prescripție de către companiile farmaceutice, în contextul în care procurorii DNA fac o anchetă într-un dosar privind fapte de corupție în acest domeniu comise în perioada 2012 – 2015.
Ancheta DNA cu ramificații la Sibiu privind fapte de corupție în domeniul farmaceutic vizează medici care treceau în fișa pacientului afecțiuni mai grave pentru a putea prescrie medicamente care le-ar fi adus comisioane din partea firmelor producătoare sau distribuitoare, au declarat marți, pentru AGERPRES, surse judiciare.
Zeci de medici oncologi din toată țara au beneficiat de excursii la Paris sau Las Vegas plătite de firme de medicamente, aceste „sponsorizări” fiind de fapt o mită mascată, în schimbul prescrierii anumitor medicamente bolnavilor de cancer, au declarat marți, pentru AGERPRES, surse judiciare.
Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – secţia de combatere a infracţiunilor asimilate infracţiunilor de corupţie – efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracţiuni de corupție şi asimilate celor de corupţie, comise în perioada 2012 – 2015, la Sibiu și în alte județe, În cursul zilei de 28 iulie,Read More
Peste 20 de medici ai Spitalului European Polisano au devenit protagoniștii unei expoziții de fotografie pe care curioșii o pot admira, în această săptămână, în incinta spitalului de pe strada Izvorului din Sibiu. Imaginile au fost realizate de către fotografii Sebastian Marcovici şi Dragoş Dumitru, din partea Asociației Focus șiRead More
O echipă de medici obstetricieni, ginecologi și pediatri ai Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Sibiu au participat la cursul de ecocardiografie fetală organizat de Universitatea de Medicină şi Farmacie din Tg. Mureş. Evenimentul a avut loc în perioada 17-18 aprilie și a fost dedicat medicilor rezidenţi din anii III-VRead More
Medici primari, specialişti şi rezidenţi din cadrul Clinicii de Obstetrică Ginecologie a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu au participat, în perioada 17-18 aprilie anul curent, la „Cursul de ecocardiografie fetală”, organizat de Universitatea de Medicină şi Farmacie din Târgu Mureş. Cursul a fost dedicat medicilor rezidenţi din anul III-VRead More
Peste 30 de medici participă, în 19 şi 20 decembrie, la Sibiu, la cea de a patra ediţie a Conferinţei Rezidenţilor Pneumologi, care, spre deosebire de ediţiile anterioare, va pune şi mai mult accentul pe interactivitate, dezbateri şi idei inovatoare în diagnosticul şi tratamentul bolilor pulmonare, anunţă organizatorii.