Val de CANICULĂ în aproape toată ţara duminică şi luni
Meteorologii anunţă caniculă pentru duminică şi luni, temperaturile urmând a ajunge până la 37 de grade Celsius.
Meteorologii anunţă caniculă pentru duminică şi luni, temperaturile urmând a ajunge până la 37 de grade Celsius.
Comitetul de acțiune în caz de caniculă, organizat la nivelul Direcției de Sănătate Publică a județului Sibiu, a transmis autorităților locale Planul de măsuri pentru protejarea stării de sănătate a populației și atenuarea efectelor provocate de temperaturile ridicate.
Ca urmare a avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie referitoare la temperaturile ce vor fi atinse în zilele următoare, în care disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi în cea mai mare parte a ţării, Inspectia Muncii, prin intermediulRead More
Primăria Sibiu s-a pregătit pentru avertizările de cod galben emise de meteorologi pentru municipiul Sibiu în următoarea perioadă. Prin intermediul Serviciului pentru Situații de Urgență, municipalitatea a reamenajat adăposturile împotriva caniculei în următoarele locații: în hala Pieţei Cibin, în biserica de pe Bulevardul Mihai Viteazu, la intrarea în Muzeul Brukenthal,Read More
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, astăzi, o avertizare Cod Portocaliu de caniculă, valabilă în 17 județe din Transilvania și Moldova, în intervalul 7-8 iulie, respectiv avertizare Cod Galben în cea mai mare parte a țării în același interval.