Valul de CANICULĂ se prelungeşte!
O atenţionare cod galben de caniculă este în vigoare până mâine, în toate zonele de câmpie şi podiş, unde temperaturile vor ajunge şi până la 38 de grade Celsius, iar în unele zone nopţile vor fi tropicale.
O atenţionare cod galben de caniculă este în vigoare până mâine, în toate zonele de câmpie şi podiş, unde temperaturile vor ajunge şi până la 38 de grade Celsius, iar în unele zone nopţile vor fi tropicale.
Inspectorii de muncă sibieni vor efectua controale de verificare a respectării măsurilor impuse de prevederile O.U.G. nr. 99/2000. Nerespectarea acestor măsuri de prevenire se sancţionează cu amendă de la 1.500 la 2.500 lei.
Primele două luni din această vară au fost cele mai ploioase din ultimii opt ani. În lunile iunie şi iulie, aproape că nu a fost o zi în care să nu plouă în România, iar meteorologii spun că vara aceasta este una atipică pentru toată emisfera nordică fără zile caniculare.
În acest sfârşit de săptămână, vremea se menţine instabilă şi vor fi înregistrate averse cu descărcări electrice, spun meteorologii, precizând că perioada nu se încadrează “într-un normal climatologic” pentru luna iulie, deoarece, până în acest moment, nu s-au înregistrat temperaturi caniculare.
Oamenii de ştiinţă americani au dezvăluit modul în care diferite tipuri de maşini se încing în zilele caniculare, când sunt expuse fie la umbră, fie direct în bătaia soarelui, şi efectele acestor diferenţe asupra temperaturii corporale a unui copil în vârstă de 2 ani care ar fi lăsat în interiorulRead More
Astăzi, până la ora 20.00, pe drumurile naționale și autostrăzile care tranzitează Sibiul și alte 14 judeţe din vestul țării sunt instituite restricţii de circulaţie pentru autovehiculele cu o masă autorizată mai mare de 7,5 tone.
Municipiul Sibiu se află, de astăzi, sub atenționare meteo de caniculă.
Prefectul Lucian Radu a aprobat planul judeţean de măsuri şi acţiuni pentru atenuarea efectelor temperaturilor ridicate asupra populaţiei în anul 2017, analizat de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență.
Meteorologii anunță temperaturi ridicate pentru următoarele zile.
Meteorologii avertizează asupra unui noul val de caniculă ce va cuprinde ţara săptămâna aceasta, fiind înregistrate marţi temperaturi maxime de 37 de grade Celsius în anumite zone.
Inspectoratul de Poliție al județului Sibiu le atrage atenţia şoferilor să circule prudent şi să se protejeze de caniculă, întrucât atât studiile, cât şi statistica locală arată că numărul celor decedaţi în urma accidentelor rutiere care au loc vara este de două ori mai mare decât al celor care auRead More
În contextul temperaturilor ridicate anunțate de meteorologi pentru următoarele zile, Serviciul pentru Situații de Urgență din subordinea Primăriei Sibiu a amplasat de astăzi puncte de prim ajutor în opt locații din Sibiu.
Regimul termic prognozat de către meteorologi pentru următoarele două săptămâni este unul canicular, cu temperaturi ce vor depăși frecvent 35-36 de grade Celsius, iar, pe de altă parte, aproape zilnic vor exista intervale de instabilitate atmosferică în majoritatea regiunilor, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), aferentă perioadei 26 iunieRead More