Controale pe Olt
Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Sibiu anunță că va intensifica, în perioada 28 aprilie – 1 mai, acțiunile de control, în special în zona râului Olt.
Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Sibiu anunță că va intensifica, în perioada 28 aprilie – 1 mai, acțiunile de control, în special în zona râului Olt.
A crescut acciza la benzină și va mai crește, guvernanții caută bani și-n gaură de șarpe, se anunță scumpiri, modificări fiscale, unitățile protejate cad secerate de brațul ordonanței de urgență. Tablou de toamnă cu fețe încremenite în neputință. Cine poate, cheamă salvarea. Iar când vine, luăm șoferul la omor sauRead More
În perioada 9-14 iulie, comisarii Gărzii de Mediu, împreună cu reprezentanţii Serviciului de Poliţie Delta Dunării, având în dotare două ambarcaţiuni şi trei autospeciale, au întreprins un control pe fluviul Dunărea, de la Hârşova, Giurgeni, Braţul Borcea de la Stelnica până la Gura Călmăţui.
Trei bărbaţi din judeţul Sibiu au fost reţinuţi pentru braconaj, uz de armă fără drept şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, după ce s-a constatat că aceştia deţineau ilegal trei arme cu care au vânat un căprior în pădurea Hărănglab, a anunţat, azi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Mureş.
Sibianul Bogdan Trif, comisar general al Gărzii Naționale de Mediu, a coordonat una dintre cele mai mari acțiuni de control împotriva braconajului din Delta Dunării, din ultimii ani, la doar câteva săptămâni de la numirea sa în funcție.
Un bărbat de 37 de ani s-a ales cu dosar penal, după ce jandarmii sibieni l-au prins că încerca să vândă în târg o plasă de pescuit folosită la braconaj.