Tabita Teușan, din nou cea mai rapidă din țară la 800 metri (tineret)

Atleta sibiană Tabita Teușan a câștigat proba de 800 metri (tineret) la etapa finală a Campionatului Național de seniori și tineret U23 în aer liber, întrecere desfășurată la Craiova, pe stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu”. A dublat așadar medalia de aur în această probă, după cea câștigată în februarie în finala CN de sală pentru seniori și tineret. La Craiova, la fel ca-n iarnă, s-a clasat a 3-a în ierarhia senioarelor.

În vârstă de 21 de ani, sibianca aleargă pentru CSM Timișoara, dar se pregătește în continuare la Sibiu sub comanda prof. Adrian Drăgan. „Sunt încântată să împărtășesc cu voi rezultatele mele de la Finala Campionatelor Naționale de Atletism desfășurate în acest weekend, la Craiova. A fost o competiție extraordinară, plină de emoție si momente memorabile! M-am simțit onorată sa concurez alături de cei mai buni sportivi din țară. Vreau să împărtășesc bucuria mea și să mulțumesc tuturor celor care m-au susținut. Momentul special al acestui concurs a fost stabilirea recordului personal în proba de 800 m , cu timpul 2’05″22 . Este un rezultat care mă motivează să continui să muncesc și să progresez. Cu fiecare competiție, încerc să-mi depășesc propriile limite încercând sa alerg din ce în ce mai bine. La categoria Tineret am câștigat cursa, iar la seniori m-am clasat pe locul 3. Aș dori să adresez mulțumiri antrenorului meu, Drăgan Adrian @sibiu_atletism_copii şi sponsorului meu @cbseasterneurope pentru tot sprijinul acordat. De asemenea, doresc să mulțumesc pentru sprijin și clubului CSM Timișoara și Directorului CSȘ Șoimii Sibiu Troancă Florin!“, a transmis Tabita Teușan pe contul său de socializare.

Sportiva care și-a început cariera la CSȘ Sibiu țintește prezența la JO 2024 de la Paris, obiectiv „în grafic“ în condițiile în care timpii săi sunt mai buni de la o întrecere la alta.