Tabita TEUȘAN, argint la WIZZ AIR MARATHON 2024!

Sibianca Tabita Teușan a reușit o nouă performanță importantă pentru atletismul românesc. A terminat pe poziția secundă cursa de cros 10 kilometri Garmin din cadrul WIZZ AIR MARATHON 2024 de la Cluj Napoca. A obținut așadar medalia de argint, bifând primul succes în competițiile din aer liber la chiar primul concurs.

(Dan GREAVU)

Tabita Teușan, pregătită de antrenorul Adrian Drăgan, a încheiat cursa în 39:26,63 minute, la 3:44,60 în spatele Monicăi Mădălina Florea, câștigătoarea concursului. La acesată probă s-au înscris peste 1.200 de participanți, dintre care mai bine de 700 au fost incluși în clasament.

„O experiență  plină de emoții, energie și momente unice !“, a transmis Tabita Teușan, în urma concursului.

La Wizz Air Cluj Napoca Marathon 2024 au participat în total cca 5000 de concurenți în probele: