În perioada 22-24 aprilie 2024, la Sibiu, câteva zeci de profesioniști din domeniul sănătății beneficiază de ateliere de management al stresului și burnout-ului și de comunicare în situații dificile, oferite de specialiștii psihologi ai Biroului OMS România.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/burnout.jpg?resize=698%2C524&ssl=1)
FOTO: SCJU
Angajați ai Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, alături de angajați ai Spitalului de Pediatrie Sibiu și ai Spitalului de Pneumoftiziologie Sibiu și-au anunțat intenția de a învăța tehnici de gestionare a stresului, dar și de a reacționa în situații dificile de relaționare cu pacienții și aparținătorii, puse în scenă cu ajutorul actorilor de teatru.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/burnout-2.jpg?resize=698%2C524&ssl=1)
Prima zi de cursuri este aproape de final, urmând alte două zile pline, dedicate celor care își doresc să învețe și să evolueze.