Specialista „REMONTADELOR“ merge în Bănie! FC Hermannstadt întâlnește o echipă în criză

De pe poziție de play-off după 11 etape, FC Hermannstadt merge în Cetatea Băniei, pentru întâlnirea cu FCU 1948 Craiova. Partida e programată vineri 6 octombrie, de la ora 18. Gruparea sibiană vine după al 9-lea joc din cele 13 oficiale disputate în acest sezon în care a revenit pe tabelă: 1-1 cu Rapid, după 0-1 pe Municipal. E și specialista remizelor, cu 7 rezultate de egalitate în ultimele 9 partide disputate.

Gruparea sibiană parcurge o perioadă interesantă, fiind în schimbare de stil. Dacă în sezoanele precedente juca economicos, de multe ori chiar la „ciupeală“, mai nou urcă curajos în atac, indiferent de adversar. Din păcate, cu excepția remizei albe de la Ploiești, am și primit gol în fiecare meci. Elevii lui Măldărășanu capătă însă tot mai multă încredere, astfel încât reușesc să revină în joc atunci când sunt puși în dificultate pe tabelă. Am putea spune că echipa sibiană e specialista „remontadelor“ în acest sezon. A reușit să revină în 9 meciuri din cele 13 oficiale din acest sezon (11 în Superligă și 2 în Cupa României)

Partidele

Elevii lui Măldărășanu au întors acasă cu UTA (2-1, după 0-1 la pauză), au încheiat la egalitate la Sepsi (1-1, după 0-1 la pauză), au revenit cu U Cluj (2-2, după 1-2 la pauză), au întors la Botoșani (de la 0-1 la 2-1, scor final 2-2), au întors cu Voluntari pe Municipal (3-1, după 0-1 la pauză), cu FCSB tot acasă (de la 1-2 la 2-2), iar duminică 1 octombrie, tot pe Municipal, cu Rapid București (1-1, după 0-1 la pauză).

Mai mult, a întors de la 0-1, pentru 5-2 cu Unirea Slobozia în playoff-ul Cupei României, apoi a revenit de la 0-1 pentru remiza cu Sepsi, (1-1) tot de pe Municipal, în primul meci din grupele competiției.

Vineri 6 octombrie, de la ora 18, FC Hermannstadt întâlnește echipa lui Mititelu, care a  avut 5 antrenori în 4 luni. FCU 1948 Craiova a început pregătirea cu portughezul Joao Janeiro, a început sezonul cu cuplul Vasilică-Drăgan, a continuat cu Nicolae Dică, apoi a trecut printr-un nou interimat cu Vasilică-Drăgan, de 2 săptămâni revenind ca principal Paul Răducan. Oltenilor nu le-a priit ultima schimbare. După victoriile cu Farul (4-0) și cu Dinamo (1-0), au încasat 2 înfrângeri, 0-2 acasă cu Oțelul și 0-2 la CFR Cluj. Rămâne însă o echipă periculoasă, în căutarea revirimentului, care marchează mult (al 4-lea atac din Superligă, după FCSB, CFR și Rapid), dar care are a doua cea mai slabă defensivă din acest sezon, cu 22 goluri încasate în 11 jocuri.  „Din păcate de trei meciuri jucăm foarte prost. Nu știu ce se întâmplă cu noi (…) Speram să depășim această pasă proastă. Jucăm două meciuri bune, trei proaste, nu avem o constanță. Din gură e ușor să spunem că ne dorim. Pe teren nu arătăm ca o echipă de playoff. E supărare mare la noi”, a spus atacantul Aurelian Chițu, la finalul partidei de la Cluj.

FC Hermannstadt are anvergura unei echipe care n-a cunoscut înfrângerea în ultimele 7 etape, cu jocuri bune, dar și probleme după accidentarea gravă a tânărului Dragoș Iancu la Ploiești, în urmă cu 2 etape. În formă excelentă, Iancu era un jucător U21 extrem de util, soluțiile rămase pentru Măldărășanu fiind acum Bucuroiu și Jipa, ambii cu evoluții oscilante.

”Suntem o echipă solidă, luptăm pentru șansele noastre, din păcate începem destul de rău aproape fiecare meci, însă încercăm să învățăm din toate greșelile pe care le comitem și să nu le mai repetăm pe viitor. Deși a fi invincibil îți oferă forță ca grup, ca unitate, avem nevoie și de câte trei puncte de la fiecare meci pentru că avem ca obiectiv îndrăzneț și doar așa putem să-l accedem. Vom avea în față o  echipă foarte imprevizibilă (n.r. – FCU 1948 Craiova). Câștigă cu 4-0, apoi pierd, nici noi nu știm la ce să ne așteptăm, dar au jucători de foarte mare calitate și cu siguranță va fi și acolo un duel încins”, a declarat Daniel Paraschiv după meciul cu Rapid, pentru DigiSport.

Partida de la Craiova deschide etapa a 12-a și se va desfășura pe Stadionul „Ion Oblemenco“, de la ora 18.