Simone Tempestini, lider în Raliul Sibiului după prima zi

Simone Tempestini, septuplu campion absolut de raliuri al României, este lider în Raliul Sibiului, etapa a patra a Campionatului Naţional de Raliuri Betano, vineri seara, după primele probe speciale ale cursei.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 27 min 33 sec 5/10, fiind urmat de sibianul Sebastian Barbu (Skoda Fabia Rally2), care are un nou copilot, norvegianca Jeannette Kvick Andersson, la 01 min 04 sec 3/10, podiumul fiind completat de un alt sibian, Radu Badiu (Skoda Fabia R5), cu Rareş Fetean copilot, la 01 min 21 sec 4/10.

Tempestini a dominat primele două probe speciale ale zilei, iar Barbu a câştigat proba de noapte Şanta ”Şcoala de şoferi Elit”.

Simone Tempestini, liderul la zi al clasamentului general al piloţilor, a câştigat ultimele trei ediţii ale Raliului Sibiului.

La startul cursei pe macadam s-au aliniat 65 de echipaje, care au de străbătut 9 probe speciale cu o distanţă de 125 de kilometri. AGERPRES