Sibiul a sărbătorit Ziua Drapelului Național printr-o ceremonie militară și religioasă

Ziua Drapelului Național al României a fost marcată vineri, 26 iunie, printr-o ceremonie solemnă organizată în Piața Mare din Sibiu, eveniment ce a reunit reprezentanți ai autorităților locale, ai instituțiilor militare și de învățământ, precum și numeroși sibieni.

Sursă foto: Cristian Buliga

Manifestarea a fost organizată de Instituția Prefectului – Județul Sibiu, Consiliul Județean Sibiu și Primăria Municipiului Sibiu, în colaborare cu Mitropolia Ardealului, Inspectoratul Școlar Județean, structurile militare din Garnizoana Sibiu și Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”.

Momentul central al ceremoniei l-a constituit înălțarea Drapelului Național pe catargul din Piața Mare, un simbol al unității, identității și demnității naționale. Înainte de arborare, drapelul a fost purtat de garda purtătoare și preoții militari în Catedrala Mitropolitană, în seara premergătoare evenimentului, unde a fost oficiată slujba de binecuvântare și sfințire.