Sibianca Tabita Teușan, prima victorie din acest sezon!

Atleta sibiană Tabita Teușan a reușit să câștige proba de 800 metri, ieri, în cadrul primei etape a Campionatelor Naționale indoor ale seniorilor, tineretului (U23) și juniorilor I (U20) 2024. A fost prima victorie din acest sezon pentru sportiva pregătită de Adrian Drăgan, sibianca reprezentând în continuare în competiții CSM Timișoara.

Campioană națională de tineret anul trecut, Teușan a stabilit cel mai bun timp din cele 2 semifinale (2,14,23), încheind la fotografie în fața Ștefaniei Zediu (SCM Bacău), care a terminat în 2:14,41.

sursa: FRA

În prima zi a întrecerilor din Sala „Ioan Soter” din cadrul CNSB „Lia Manoliu”, sibianca Tabita Teușan terminase pe locul 3 cursa de 400 metru plat, cu timpul de 58,13 secunde, devansată fiind de Maria Capotă (CSM Bistrița), care a trecut linia de sosire în 56,01 secunde și Ștefania Zediu (SCM Bacău), timp 56,92.

Reamintim, la prima etapă a Campionatelor Naționale indoor ale seniorilor, tineretului (U23) și juniorilor I (U20) au fost prezenți 3 atleți din județ.

La aruncarea greutății, George Adrian Anti, de la CSȘ Șoimii Sibiu, a încheiat pe 3, cu 14,85 m, în urma lui Ștefan Ciobanu (LPS Roman), cu 18,28 m și Antonio Andrei Aentiev (ACS Atletic Delt), cu 15,08.

Alexandra Hudea a terminat pe 2 atât la 1500, cât și la 3000 m (foto: captura video)

În proba de 1500 metri feminin, Alexandra Hudea (CSȘ Mediaș) a terminat pe 2, cu timpul de 4:39,44, la fix 5 secunde în urma colegei sale de la CSA Mica Romă Blaj, Mihaela Maria Blaga. Ieri, la 3000 de metri, a încheiat pe 2 din 3 sportive care au trecut linia de finish, cu timpul de 9:45,22, mai bun decât PB din sezonul trecut (9:49,81), și aproape de cel mai bun timp al său în sală, în această probă (9:44.08)