Șelimbărul lui Claudiu Niculescu continuă defilarea în Liga 2! 2-1 (1-1) cu Gloria Buzău

CSC 1599 Șelimbăr  a trecut de Gloria Buzău, în această după-amiază, la Cisnădie, în prologul rundei a 7-a a Ligii 2. Elevii lui Claudiu Niculescu au învins cu 2-1 (1-1) o echipă angajată în cursa pentru promovarea în Superligă, în urma unei duble a lui Rodrigo Hernando  (’23 și ’48). Oaspeții egalaseră chiar înainte de pauză prin Brîncoveanu, în minutul 45+2 .

Tânărul sibian de 16 ani, Casian Soare, s-a evidențiat din nou, cu assist la primul gol marcat de spaniolul Hernando. La 3 minute de la reluare, atacantul Șelimbărului a reușit prima sa dublă după ce s-a demarcat perfect și a reluat cu capul l colțul scurt o centrare venită de pe dreapta de la Palmeș.

În urma acestui rezultat, CSC 1599 Șelimbăr își păstrează prima poziție în clasamentul Ligii a 2-a.

Cu 6 victorii și o remiză, gruparea din Șelimbăr e revelația startului de sezon.

Claudiu Niculescu a început cu: Roșca – Palmeș, Natea, Lumbu, Mitrea – Panos, Tudor – Monea, Soare, Schieb – Hernando. În actul secund, Alexandru Luca l-a înlocuit pe Panos (‘60), Rotund pe Soare (‘66), iar Radu Crișan pe autorul dublei Hernando (‘90).

Gloria Buzău a început cu: Greab – Pashov, Wiktorski, Dobrosavlevici, Nadolu – Trebotic, Șerban – Mihaiu, Brîncoveanu, Dumitru – Radic