Șelimbărul bate tot ce prinde

CSC 1599 Șelimbăr a început „ca din pușcă“ acest sezon. Locul întâi în Liga 2, după două victorii din două posibile (1-0 la Metaloglobus, 2-0 cu Unirea Dej), „călăreții roșii“ au depășit fără probleme, azi , în deplasare, primul adversar întâlnit în cale în Cupa României: 4-1 (1-0) cu ACS Muscelul Câmpulung Elite, formație care activează în Liga 3.

Omul meciului a fost Rodrigo Hernando, autorul unui hat-trick. Spaniolul de 23 de ani, crescut la academia celor de la Villarreal și adus în această vară la Șelimbăr, a marcat în minutele 23, 47 și 54.  Gazdele au redus din handicap prin Niță (‘59), scorul final fiind stabilit de Steve Ndah (’73), care a înscris în propria poartă la o centrare Alexe.

CSC Șelimbăr a început într-o formulă nouă, Claudiu Niculescu căutând să dea minute jucătorilor care au evoluat mai puțin sau chiar deloc în primele meciuri de campionat. Astfel, a început cu Mitrovic – Palmeș, Nestorly Lumbu, Babovic, Alexe, Alex Luca, Moussinga, Monea, Soare, Vânău și Rodri Hernando. După pauză au mai jucat Fl. Mitrea, Crișan, Rotund, Marvin Schieb și Călin.

„Călăreții“ nu au prea mult timp la dispoziție să savureze calificarea în faza următoare, având de pregătit următorul meci de campionat. Sâmbătă 19 august, de la ora 11, liderul va întâlni nou promovata CSM Alexandria, la Tg. Măgurele. Un joc complicat, în condițiile în care adversarul tocmai a învins Concordia la Chiajna, pentru prima mare supriză a campionatului. (D. G.)