La data de 30 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Săliște au reținut un bărbat în vârstă de 40 de ani, cercetat penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2023/03/politia-politie-sediu-IPJ-scaled-e1680595464505.jpg?resize=698%2C314&ssl=1)
Foto: Mesagerul de Sibiu
În fapt, la data de 23 aprilie a.c., în jurul orei 14.00, în timp ce se afla pe o stradă din localitatea Jina, pe fondul consumului de alcool și al unor neînțelegeri anterioare, bărbatul l-ar fi agresat fizic pe un localnic în vârstă de 54 de ani, în cădere victima lovindu-se la cap.
În baza probatoriului administrat în cauză, polițiștii au luat măsura reținerii persoanei bănuite, pentru 24 de ore, urmând a fi prezentată unității de parchet competente, în vederea aplicării unei măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Săliște, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Săliște.