Roxana ARMEANĂ, campioană națională la Woman Rally! Mădălina VASILOIU, pe 2!

Sibianca Roxana ARMEANĂ (Suzuki Swift) s-a impus și în ultima etapă a Campionatului Național Women Rally la Clasa 1, azi, pe circuitul de la Prejmer (județul Brașov), adjudecându-și titlul național. A devansat-o pe cealaltă sibiancă de la această categorie, Mădălina VASILOIU (Citroen C2 VTS), campioana de anul trecut, care a „rupt“ aderența în manșa secundă, dar a controlat extraordinar și a rămas pe circuit, pentru poziția secundă! Roxana Armeană a terminat pe 4 la General, fiind singura între primele 6 concurente la Grupa 3.

Roxana Armeană (foto: captura video)

Cu 03:13.373 min. și respectiv 03:01.6162 min., Roxana Armeană s-a impus azi în ambele manșe la Clasa 1, de fiecare dată în fața Mădălinei Vasiloiu, ocupanta poziției secunde.

Roxana Armeană a terminat pe primul loc și în primele 2 etape ale Campionatului Național Women Rally, la Timișoara și București, în vreme ce campioana Mădălina Vasilescu s-a impus la Cluj-Napoca! Practic, în urma ultimei etape, sibiencele Roxana Armeană și Mădălina Vasilescu au „confiscat“, în ordine, primele poziții ale clasamentului la clasă și vor fi premiate, la finalul sezonului, la Gala Campionilor FRAS 2024!

Mădălina Vasiloiu (captură video)

La Clasa 3, medieșeanca Cătălina Diac (Ford Fiesta), campioană anul trecut, a terminat în urma Franciscăi Radu, care a câștigat azi ambele manșe, mai întâi în fața medieșencei, la 17.617 secunde în prima manșă, și apoi la 19.014 secunde, Cătălina Diac încheind pe 3, după Carmen Petric (la 17.640 sec. de învingătoare).