Rezultatele competiției 2X2 Race 2023 – cursa la care visează toți alergătorii din România

Cea de-a 11-a ediție a celui mai dificil ultra sky marathon din România s-a încheiat cu succes, weekend-ul trecut la Bâlea Lac. Cursa deosebit de tehnică, desfășurată integral la o altitudine de peste 2000 de metri, i-a împins pe participanți să își depășească limitele, fiind cel mai spectaculos și solicitant eveniment din cadrul competițional din România, comparabil ca nivel de dificultate cu alte curse recunoscute în afara țării.

Rezultatele acestei ediții au fost mai bune decât cele de anul trecut, în ceea ce privește raportul celor care nu au încheiat cursele în timpii limită. La 2X2 (cursa care străbate cele mai înalte 3 vârfuri din România: Moldoveanu, Viștea Mare și Negoiu) din cei 126 de participanți înscriși, au ajuns la linia de Finish în limita de timp 83 dintre alergători; iar la categoria X2, care a însemnat alergarea până pe Vf. Negoiu și înapoi la Bâlea Lac, din cei 191 de alergători înscriși, au terminat la timp cursa 164.

Surpriza competiției a fost sportiva Paula Dogaru, care a terminat pe primul loc cursa 2X2 – categoria Feminin, stabilind un nou record de timp: 8h 20’11”. Recordul anterior 8h33’22” le aparținea Oanei Mihalcea si Crinei Buzgan, și a fost stabilit la cursa din 2021.

“2X2 Race este un eveniment care aduce laolaltă sportivi din toate colțurile țării, dar și din afara sa. E greu de explicat fenomenul unei astfel de competiții și munca depusă de toți cei care participă. Încă de prima ediție, acum 11 ani, visul nostru a fost de a crește piața de alergători montani, iar felul în care am ales să o facem nu a fost prin intermediul unei curse de masă, ci invers, printr-o cursă dedicată elitelor. 2X2 Race este competiția la care visează toți alergătorii din România și pentru care trebuie să se pregătească participând la celelalte curse.” declară Florin Băraș, organizatorul 2X2 Race.

Lista completă a rezultatelor poate fi consultată urmărind link-ul:

„2X2 RACE” este o acțiune cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu prin Agenda Sportivă, organizată de Asociația Club Sportiv 2X2 Race si Asociația Club Sportiv Grey Projects.