Remiză pe Municipal. FC Hermannstadt – Sepsi 1-1 (1-0)

FC Hermannstadt a remizat din nou cu Sepsi Sf. Gheorghe, în această seară, 1-1 (1-0) pe Stadionul Municipal, într-un meci din cadrul rundei a 21-a Superligii.

La ultima apariție din acest an, mai ales că a jucat în fața propriilor suporteri, echipa sibiană a căutat să șteargă impresia jocului slab din etapa trecută, 0-3 la FCSB. A forțat încă din start, atitudinea fiind răsplătită de Jipa (6) care a deschis scorul în urma unei pase venite de la Gabi Iancu. Elevii lui Măldărășanu au rămas extrem de activi și după gol, căutând să-și mulțumească fanii și să-și asigure victoria pentru sărbători fericite. Sepsi a ținut însă pasul cu ritmul ridicat, egalând și păstrând suspansul până la final.

Gruparea sibiană a trecut pe lângă majorarea diferenței imediat după pauză, Neguț (49) ratând singur cu Niczuly, apoi Gabi Iancu (54) a reluat superb din voleu, din unghi, pentru o intervenție miraculoasă a portarului advers.

La poarta noastră, Căbuz a scos spectaculos un șut a lui Kallaku (59). În minutul 70, oaspeții au reușit să înscrie la capătul unei faze frumoase de contraatac, însă golul a fost anulat în urma analizei din camera VAR care a demascat un fault în atac în faza incipentă a acțiunii. Sepsi a reușit totuși să egaleze, prin Kallaku (80), în urma unei faze frumoase, cu pase dintr-o atingere care au destabilizat defensiva sibiană. Scor final: FC Hermannstadt – Sepsi 1-1 (1-0), iar echipa sibiană rămâne invincibilă pe teren propriu de 9 etape.

Echipele

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Oroian – Balaure (74, Antoche), Mino Sota (65, Murgia), Alhassan, Jipa (74, Bucuroiu) – Gabi Iancu (65, Biceanu), D. Paraschiv (20, Neguţ). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Sepsi: Niczuly (cpt.) – D. Ciobotariu, Kecskes (62, Fl. Ştefan), Ninaj – Oteliţă, Alimi, Păun, Ştefănescu (81, Aganovic) – Matei (30, Kallaku), Safranko (81, Debeljuh), Damaşcan (46, Varga). Antrenor: Bernd Storck

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe 7 în clasamentul provizoriu, cu 29 de puncte. După o scurtă pauză, în etapa a 22-a, gruparea sibiană va întâlni Universitatea Cluj, în deplasare, într-o partidă programată în jurul datei de 20 ianuarie.

sursa: flashscore.ro