Remiză cât o VICTORIE! Cristi NEGUȚ a egalat în prelungiri!

FC Hermannstadt a smuls o remiză în minutele de prelungire, azi, pe Stadionul Municipal, 1-1 (0-0) cu FC Botoșani, în etapa a 5-a din play-out-ul Superligii României la fotbal. Gruparea sibiană a jucat încă din minutul 24 în inferioritate numerică, Murgia fiind eliminat cu cartonaș roșu direct în urma unei intrări dure asupra unui adversar. Golul de 1-1 a lui Cristi Neguț, execuție minunată din lovitură liberă, a adus bucuria pe Stadionul Municipal, dar și pe bancă, acolo unde antrenorul Marius Măldărășanu a împlinit azi 49 de ani!

Scăpată pentru moment de presiunea rezultatelor, în urma victoriei de la Arad, echipa sibiană avea prima șansă pe Municipal, în duelul cu penultima clasată FC Botoșani. Marius Măldărășanu a început în aceeași formulă ca-n runda precedentă, cu Balaure, Gabi Iancu, Ianis Stoica și Daniel Paraschiv în primul „11“, jucători ofensivi, capabili să înscrie din orice poziție.

Gabi Iancu (‘4) a încercat primul poarta lui Ducan, dar șutul său a fost blocat. A urmat o perioadă de tatonare, ambele echipe așteptând o greșeală a adversarului. La jumătatea reprizei, Alexandro Murgia a intrat cu prea mult elan la un duel cu Enzo Lopez, departe de poartă, talpa i s-a dus direct pe tibia adversarului, iar Sebastian Colțescu i-a arătat sibianului cartonașul roșu direct!

În scurt timp, Ianis Stoica (‘27) a semnat ocazia reprizei. A șutat plasat din alergare, spre vinclul din stânga lui Ducan, portarul ospeților a intervenit însă spectaculos, respingând în corner.

Alarmați, moldovenii au accelerat apoi, încercând să profite de avantajul creat. Au fost periculoși în 2 rânduri, dar Căbuz a intervenit la rândul său providențial, la una din faze respingând o deviere a lui Paraschiv, care se putea solda cu autogol. FC Hermannstadt și-a recalibrat însă jocul destul de repede, reușind să acopere omul în minus și să rămână la cârma partidei până la pauză. Sibienii au încheiat prima repriză cu un ușor avantaj la posesie (52% – 48%), 5-2 la cornere.

Bogdan Andone, antrenorul FC Botoșani, a făcut 2 modificări la pauză, întărind atacul și forțând o victorie la Sibiu. Noul intratul Mailat (‘50) a șutat de la marginea careului de 16 metri puțin peste poartă, semnând prima ocazie a reprizei. În minutul 61, Balaure a trimis greșit înapoi o minge, punându-l pe același Mailat în situație de unu la unu cu Căbuz, atacantul moldovenilor reușind să deschidă scorul: 0-1

Măldărășanu a făcut și el 3 schimbări deodată, iar spre final FC Hermannstadt a lăsat garda jos, în încercarea de a restabili egalitatea pe tabelă. A pus presiune pe o echipă adversă tot mai blindată în defensivă, însă fără energia necesară pentru a produce ocazii cu adevărat periculoase. Și totuși, în minutul 90+2, Cristi Neguț, introdus după pauză de Măldărășanu, a avut o execuție de maestru dintr-o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, pentru o remiză cât o victorie! Scor final: 1-1

Echipele

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure (68, Neguț), Murgia, Mino Sota (83, Fonseca), Ianis Stoica (68, Dragoș Iancu) – G. Iancu (68, Biceanu), Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

Botoșani: Ducan – Petro, Sadiku, Miron, Țigănașu – R. Benzar (‘71, Filip), Dican, Aldair (46, Kaprof) – Florescu (46, Mailat), E. Lopez (74, Margiotta), Mitrov (90, Gligor). Antrenor: Bogdan Andone

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne pe primul loc în clasamentul provizoriu, cu 28 de puncte, însă poate pierde poziția, în condițiile în care Oțelul, UTA și U Cluj sunt la doar unul, respectiv 2 puncte în spate. În etapa următoare, echipa sibiană va juca tot pe Stadionul Municipal, joi 25 aprilie, de la ora 19, urmând să întâlnească Petrolul Ploiești