Raul BADIU câștigă în premieră Raliul Harghitei!

Sibianul Raul Badiu a câştigat, sâmbătă, Raliul Harghitei, prima etapă a Campionatului Naţional de Raliuri Betano. Badiu a obţinut astfel prima sa victorie de etapă în Campionatul Naţional de Raliuri, transmite AGERPRES.

Victoria a venit exact în ziua în care pilotul sibian a împlinit 32 de ani! „Cu ocazia zilei mele de naștere, eu și Rares ne-am făcut cel mai frumos cadou: VICTORIA în clasamentul general la Harghita Rally, prima etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano Romania. O zi de neuitat, plină de adrenalină și succes! Mulțumiri sincere partenerilor noștri pentru sprijinul neîncetat, felicitări tuturor celorlalte echipaje pentru efortul lor și spiritul competitiv pe parcursul cursei!“, a transmis Raul Badiu, după cursă.

Echipajul sibian Raul Badiu/Rareş Fetean (Skoda Fabia Rally 2 EVO) s-a impus cu timpul de 59 min 37 sec 9/10, fiind urmat de braşovenii Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 38 sec 6/10, podiumul fiind completat de bulgarii Martin Surilov/Zdravko Zdravkov (Citroen C3 Rally2), la 01 min 20 sec 6/10.

Fraţii Norbert şi Francesca Maior s-au clasat pe locul al patrulea, în timp ce campionii naţionali en titre Simone Tempestini/Sergiu Itu (Porsche 997 RGT) au încheiat pe un neverosimil loc 42, la 21 min 36 sec 5/10 de învingători, după problemele tehnice avute în prima zi a cursei.

Mă bucur că am terminat un raliu foarte interesant, în prima zi destul de rapid, ud, a doua zi destul de diferit. Ne-am intrat foarte repede in ritm…. Victoria asta nu face altceva decât să ne oblige ca pe viitor să îmbunătățim și să mergem mai repede pentru că mai sunt multe de pus la punct. Nu pot decât să mă bucur și să fiu recunoscător că sunt în această poziție, în sfârșit, după 12 ani, 13 ani de raliuri, de mers de la Dacia Logan… în sfârșit cu o mașină de top. Mulțumesc tururor pentru susținere“, a declarat Raul Badiu, pe podiumul de premiere.

Clasamentul final poate fi accesat aici

Etapa a doua a sezonului va fi Raliul Argeşului, în perioada 10-11 mai.

Ediția trecută a Raliului Harghitei a fost câștigat de un alt echipaj sibian Sebastian Barbu/Bogdan Iancu. De această dată, Bogdan Iancu a fost copilotul lui Victor Dimitriu (Ford Fiesta Rally3 Evo), iar Sebastian Barbu a fost în dreapta lui Alin Manuel Nistor (Renault Clio Rally 5).

În ediția din acest an, următorul cel mai bine clasat echipaj sibian la General, după campionii Badiu/Fețean, a fost Jean TATU/Teodor Gabriel GAINA (Skoda Fabia RS Rally2) – locul 5