Răpuși în Giulești! FC Hermannstadt n-a contat în atac

FC Hermannstadt n-a făcut față Rapidului, în această seară, în Giulești, scor 0-2 (0-0), meci în cadrul etapei a 26-a a Superligii României. Echipa sibiană a blocat jocul alb-vișiniilor în prima repriză, însă a încasat 2 goluri în debutul actului secund, tocmai când părea că își propune mai mult.

foto arhivă: facebook/FCH

În formulă inedită, cu 3 fundași centrali și 5 jucători în linia mediană, Măldărășanu a căutat să acopere golul lăsat de Mino Sota, cel mai eficient recuperator sibian în acest sezon. De partea cealaltă, pe cai mari, cu 4 victorii la rând, Borgodi a gândit un 4-3-3, un sistem cu 3 atacanți, pe placul fanilor giuleșteni.

Cum era de așteptat, Rapidul a început tare și, în minutul 6, Papeau s-a infliltrat între Găman și Stoica și a reluat pe poarta lui Căbuz, care s-a opus inspirat. În replică, lansat pe contraatac cu o minge lungă, Ianis Stoica (‘11) s-a descurcat bine în fața a 2 fundași adverși, a șutat periculos din careu, balonul s-a dus însă puțin peste.

Elevii lui Bergodi nu s-au pierdut însă cu firea și au reluat ofensiva. Borza (‘18) a trimis o torpilă, din voleu, de la 20 de metri, balonul a fost deviat cu capul peste trasversală. 6 minute mai târziu, Burmaz a șutat plasat din lateral stânga, din fericire Căbuz a fost din nou atent și a respins. În minutul 35, Rapidul a irosit cea mai importantă oportunitate din prima repriză, dar n-a știut să profite de un atac la 16 metri de poarta lui Căbuz, în superioritate numerică. Giuleștenii au dat semne, în premieră, de stângăcie, semn că efortul de a desface elastica echipă sibiană le-a consumat bateriile. În minutul 43, FC Hermannstadt a declanșat un contraatac rapid, Ianis Stoica a trimis în fața porții pentru Paraschiv, care a fost blocat in extremis.

În debutul actului secund, FC Hermannstadt a încercat să joace mai mult fotbal, cum cerea Măldărășanu înaintea partidei, dar în minutul 54, Rapidul avea să deschidă scorul la primul atac consistent. Burmaz s-a demarcat în flancul nostru drept, a întors la Krasniqi, care a înscris cu un șut plasat în dreapta lui Căbuz, din mijlocul careului mare: 1-0

Jocul s-a schimbat, FCH a ieșit și mai mult la joc, iar Balaure (‘56) a trimis primul șut sibian pe poarta adversă. Măldărășanu a schimbat și sistemul, revenind la 2 fundași centrali. Din păcate, Rapidul a speculat imediat, iar pe un contraatac fulgerător, Rrahmani a finalizat spectaculos din 7 metri, din cădere, o combinație cu Krasniqi: 2-0

Pe fondul veseliei din tribune, Rapidul s-a dezlănțuit, părând să se desprindă deja în echipa câștigătoare. Același Rrahmani (79) i-a creat probleme lui Căbuz, care a respins greu un șut de la distanță. Ultima ocazie a meciului i-a aparținut totuși lui Murgia (’90), care a reluat spectaculos din foarfecă laterală, puțin peste poarta lui Aioani.

Echipele

FC Hermannstadt: Căbuz –Bejan, Găman (‘59, Neguț), I. Stoica (‘80, Jipa)– Butean, Murgia, Biceanu (‘72, Oroian), Balaure (‘72, G. Iancu), Opruț – Ianis Stoica, Paraschiv (‘80, Fonseca). Antrenor: Marius Măldărășanu

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Krasniqi (‘75, Bamgboye), Djokovic, Albu (‘65, Oaidă), Papeau (‘64, Petrila) – Burmaz (‘75, Hasani), Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a coborât pe 7 în clasamentul Superligii, cu 34 de puncte, cu unul mai puțin decât Petrolul. În etapa următoare, echipa sibiană va întâlni pe teren propriu, vineri, 23 februarie, de la ora 17, FCU Craiova.