„Puteam egala. Cred că era un punct meritat“. Universitatea Craiova – FC Hermannstadt 1-0 (1-0)

FC Hermannstadt rămâne cu un complex de inferioritate în fața Universității Craiova și după meciul de aseară, din Bănie, din cadrul etapei a 4-a a SuperLigii, edițiai 2023-2024. Elevii lui Marius Măldărășanu au părăsit din nou terenul învinși, de această dată la limită 0-1, unicul gol al partidei fiind înscris de Andrei Ivan, din penalti, în minutul 16. Biceanu a reluat cu capul periculos, chiar la ultima fază, dar Popescu a respins spectaculos cu piciorul.

Gruparea sibiană a început timorat, atitudine simțită de gazde și valorificată devreme. Noua vedetă a gazdelor, Alexandru Mitriță, fotbalist readus recent în Bănie de la New York, a scos lovitura de pedeapsă, în urma unui fault în careu certificat și pe teren, dar și-n camera VAR.

Prima repriză a aparținut clar gazdelor, „cravașați“ intens de pe margine de noul antrenor  Laurențiu Reghecampf. Prea vulcanic, Reghe s-a și ales cu un cartonaș galben, în minutul 12, având să se cumințească însă imediat după gol.

Sibienii au suferit, așa cum anticipa Măldărășanu, dar au revenit puternic pe finalul actului secund, pe fondul unei pregătiri fizice superioare. În primul minut suplimentar dictat de arbitrii, Andrei Ivan a ratat o mare ocazie, după care portarul etapei precedente, Laurențiu Popescu, a avut o paradă spectaculoasă chiar la ultima fază, când Biceanu a reluat cu capul o minge pe care scria gol.

FC Hermannstadt: Letica – Buteanu, Găman, Stoica – Balaure (’72, Bărbuţ), Biceanu, Mino (’77, Alhassan), D. Iancu (’57, Jipa), Oroian – G. Iancu (’57, Neguţ), Paraschiv (’72, Fonseca). Antrenor: Marius Măldărășanu.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (’55, Ndong), Zajkov, R. Silva, Bancu – Crețu (’82, Cîmpanu), Screciu (’55, Mateiu), Danciu (’62, Baiaram) – Ișfan (’55, Markovic), Ivan, Mitriță. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

DECLARAȚII după meci:

În etapa viitoare, FC Hermannstadt urma să întâlnească FCSB, însă partida a fost amânată de LPF, în urma solicitării clubului bucureștean, echipa lui Becalii fiind implicată în lupta pentru calificarea în grupele UEFA Europa Conference League. În aceste condiții, următorul meci oficial al sibienilor va avea loc peste două săptămâni, la Sf. Gheorghe, cu Sepsi.

Superliga, etapa a 4-a:

Vineri, 4 august:

UTA Arad – Poli Iaşi 1-0

Universitatea Craiova – AFC Hermannstadt 1-0

Sâmbătă, 5 august – ora 18.30: FC Botoşani – FCU, ora 21.30: U Cluj – Dinamo.

Duminică, 6 august – ora 18.15: Petrolul – Farul, ora 21.30: FCSB – CFR Cluj.

Luni, 7 august – ora 18.30: Sepsi – Oţelul Galaţi, ora 21.30: FC Voluntari – Rapid.

Clasament: 1. FCSB 9 puncte (golaveraj 7-2), 2. „U“ Craiova 8 (4-1), 3. CFR Cluj 7 (6-2), 4. Sepsi 7 (4-0), 5. Farul 6 (6-4), 6. Hermannstadt 6 (5-4), 7. Voluntari 6 (5-5), 8. Rapid 5 (5-2), 9. UTA 4 (4-6), 10. U Cluj 4 (5-7), 11. Iaşi 3 (4-7), 12. Botoşani