Sibiu Business Agency, structură a Consiliului Județean Sibiu, a facilitat construirea pe Valea Sadului a primului „landscape hotel” din Europa, investiție exclusiv românească cu o valoare inițială de 3 milioane de euro.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/landscape-hotel-4.jpg?resize=542%2C318&ssl=1)
FOTO: Consiliul Județean Sibiu
După emiterea autorizației de construire, în termen de 18 luni vor fi construite 5 unități de cazare exclusiviste a căror tehnologie va permite numeroase experiențe, printre care rotirea construcției în direcția dorită, precum și urcarea sau coborârea acesteia la un anumit nivel față de sol.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/landscape-hotel-3.jpg?resize=698%2C465&ssl=1)
Proiectul NCLAV este derulat de compania Inovasset SRL, locația fiind aleasă după ce, pe parcursul a doi ani de zile, investitorii au fost prospectat zona montană a județelor Prahova, Brașov, Sibiu, Alba și Cluj.
![](https://i0.wp.com/mesageruldesibiu.ro/wp-content/uploads/2024/04/landscape-hotel-2.jpg?resize=698%2C441&ssl=1)
Cadrul natural de excepție, apropierea față de autostradă și Aeroport, accesul facil de pe drumul județean 105G, situația clară a reglementărilor cadastrale, cât și sprijinul autorităților locale, au fost principalele argumente pentru ca terenul necesar, de peste 4 hectare, să fie concesionat investitorilor de către Primăria Comunei Sadu.
„Felicitări tuturor celor implicați în dezvoltarea acestui ambițios și inovativ proiect de turism experimental”, a transmis Consiliul Județean Sibiu.