Primele rezultate la Evaluarea Națională 2026 în Sibiu. Ce școli domină clasamentul

Ministerul Educației a publicat clasamentul candidaților la Evaluarea Națională 2026. Primul loc, în județul Sibiu, este ocupat de un elev al Colegiului Național „Samuel von Brukenthal”, iar în Top 20 predomină elevii de la colegiile „Gheorghe Lazăr”, „Samuel von Brukenthal” și „Octavian Goga”.

Foto. arhivă

Pe primele poziții ale ierarhiei se regăsesc elevi de la Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, Colegiul Național „Samuel von Brukenthal” și Colegiul Național „Octavian Goga”, dar și de la mai multe școli gimnaziale din municipiu și din județ.

În Top 20 se regăsesc, de asemenea, elevi de la Școala Gimnazială „Radu Selejan”, Școala Gimnazială „Regina Maria”, Școala Gimnazială „Ion Luca Caragiale”, Liceul Româno-Finlandez ERI, Liceul Teoretic „Constantin Noica”, Liceul de Artă Sibiu și Școala Gimnazială Alămor.

Rezultatele au fost publicate pe platforma evaluare.edu.ro, unde candidații pot consulta ierarhia folosind codul individual primit la examen, în conformitate cu regulile privind protecția datelor personale.