Ofelia Popii, noul Ambasador Onorific al Sibiului: „Întotdeauna am simțit, când jucam pe scene străine, că duc cu mine o parte din Sibiu”

Una dintre cele mai iubite și apreciate actrițe ale Teatrului Național „Radu Stanca” din Sibiu, Ofelia Popii, a primit titlul de Ambasador onorific al Sibiului, o recunoaștere a talentului și a modului în care, de peste două decenii, a purtat numele orașului pe cele mai importante scene din țară și din lume. Emoționată, actrița a mărturisit că, oriunde a jucat, a simțit că duce cu ea o parte din Sibiu, orașul în care s-a format ca artist și ca om.

sursa foto: Primăria municipiului Sibiu

O recunoaștere pentru o ambasadoare care reprezintă de mult timp Sibiul

În cadrul Galei Asociației pentru Înfrumusețarea Orașului Sibiu (AIOS), desfășurată joi, Primarul Municipiului Sibiu, Astrid Fodor, și președintele AIOS, Tudor Ștefan Popa, i-au înmânat actriței Ofelia Popii distincția de Ambasador onorific al Sibiului.

Titlul oficializează, practic, un rol pe care artista îl îndeplinește de ani buni, prin spectacolele în care a impresionat publicul și critica de specialitate și prin imaginea pe care a construit-o pentru Sibiu pe scenele internaționale.

sursa foto: Primăria municipiului Sibiu

„Locul care m-a învățat cine sunt!”

Vizibil emoționată, Ofelia Popii a vorbit despre legătura profundă pe care o are cu orașul în care și-a construit cariera și identitatea artistică.

„Sunt recunoscătoare pentru distincția primită din partea AIOS și Primăriei Municipiului Sibiu.
Să fiu desemnată ambasadoarea orașului în care am trăit atâția ani, am creat, m-am construit ca artist și ca om și pe care îl iubesc, este o mare onoare și o bucurie!
Întotdeauna am simțit, când jucam pe scene străine, că duc cu mine o parte din Sibiu: spiritul lui, cultura lui, oamenii lui și energia unui oraș care a înțeles că arta construiește identitatea unei comunități. Asta mi-a dat putere. Mulțumesc Sibiului, pentru că, înainte de a fi orașul pe care am avut și voi avea privilegiul să-l reprezint, a fost și rămâne locul care m-a învățat cine sunt!”,
a declarat Ofelia Popii.

La final, actrița a transmis și un mesaj despre atmosfera ceremoniei:„Evenimentul a fost intim, frumos și relaxat, m-am simțit foarte bine! Mulțumesc!”

sursa foto: Primăria municipiului Sibiu

Astrid Fodor: „Știe să transmită publicului emoție cu toată ființa ei”

Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, a explicat că alegerea Ofeliei Popii a fost una firească, având în vedere contribuția excepțională a actriței la prestigiul Teatrului Național „Radu Stanca” și al orașului.

**„Alegerea personalității care să primească titlul onorific de Ambasador al Sibiului a fost simplă anul acesta: Ofelia Popii. Teatrul Național Radu Stanca a format-o și aici, la Sibiu, a crescut frumos profesional. A jucat multe roluri în toți acești 20 de ani, dar cel care a consacrat-o a fost fără îndoială cel al lui Mefisto din spectacolul-fenomen Faust, o producție sibiană apreciată internațional. Ursitoarele i-au dat multe daruri Ofeliei. Pe lângă felului ei aparte de a fi în afara scenei și talentul de pe scenă, i-au mai dat un dar – unul pe care puțini îl au: știe să transmită publicului emoție de pe scenă prin modul în care intră în personaj cu toată ființa ei. Iar pentru aceasta a fost premiată de UNITER în mai multe rânduri, ca recunoaștere. Felicitări, Ofelia Popii! Felicitări AIOS pentru că ați reluat după o pauză de 4 ani tradiția acestei Gale.”, a spus Astrid Fodor.

sursa foto: Primăria municipiului Sibiu

O distincție care vorbește despre legătura dintre artist și oraș

Pentru publicul sibian, Ofelia Popii este de mult mai mult decât o actriță premiată. Este unul dintre artiștii care au contribuit decisiv la renumele internațional al Teatrului Național „Radu Stanca” și al Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu. Prin fiecare rol interpretat pe marile scene ale lumii, numele Sibiului a însoțit-o, iar titlul de Ambasador onorific al Sibiului vine să recunoască oficial această legătură profundă dintre artistă și orașul care, așa cum chiar ea mărturisește, „a fost și rămâne locul care m-a învățat cine sunt.”