Null-zu-Null! România U21 a remizat cu Germania U21 la Sibiu

Primul meci internațional găzduit de Stadionul Municipal din Sibiu, după memorabilul România- Italia, scor 1-0, din 1989, s-a încheiat fără gol. Naționala de tineret U21 a remizat cu puternica reprezentativă similară a Germaniei, în această seară, în fața unui stadion aproape plin.

Selecționata pregătită de Emil Săndoi și-a recăpătat la Sibiu încrederea, după 0-2 cu Portugalia, în Ghencea, în urmă cu 4 zile, și speră acum la un turneu final reușit în iunie. Tricolorii s-au apărat destul de sus, reușind să-i țină departe pe nemți de poarta lui Târnovanu. O singură dată ne-au dat emoții oaspeții, în minutul 22, când portarul nostru, apoi Racovițan au respins două șuturi consecutive. În plus, România a ajuns mai des în jumătatea adversă decât cu Portugalia și a creat câteva faze din care putea să apară golul. Albu, Bairam, Ișfan au fost însă blocați, iar în actul secund, odată cu scurgerea timpului și cu schimbările masive operate de cei doi selecționeri, meciul s-a stins. România U21 – Germania U21 0-0

ROMÂNIA (4-2-3-1): Târnovanu – Pantea, Racovițan, Dican, Țicu – Dr. Albu, Screciu (cpt.) – Ișfan, Baiaram, Petrila – Bîrligea
Rezerve: M. Popa, Gorcea – Țîrlea, Ehmann, Grameni, Markovic, Pitu, Lixandru, Corbu, Miculescu, R. Ilie, A. Dumitrescu, V. Pop. Selecționer: Emil Săndoi

GERMANIA U21 (4-3-3): Atubolu – Martel, Bisseck, Beyer, Netz – Stiller, Keitel (cpt.), Huseinbasic – Knauff, Ngankam, Weißhaupt. Rezerve: Mantl, Urbig – Katterbach, Schmidt, Malone, Osterhage, Matricini, Leweling, Alidou. Selecționer: Antonio Di Salvo

VEZI cum a fost în 29 martie 1989, când România generației de aur învingea Italia pe stadionul Municipal din Parcul Sub Arini

A fost ultimul test înainte de EURO 2023, care va avea loc în perioada 21 iunie – 8 iulie 2023 în România și Georgia.

Țara noastră va găzdui 15 meciuri ale turneului final: la București se vor disputa meciurile Grupei B, din care fac parte România, Spania, Ucraina și Croația, plus un meci din sferturile competiției și o semifinală. Iar la Cluj-Napoca se vor desfășura meciurile Grupei D în care se vor înfrunta Franța, Italia, Norvegia și Elveția și, apoi, un sfert de finală. Meciurile vor avea loc pe stadioanele Steaua și Rapid-Giulești în București și pe Cluj Arena și Dr. Constantin Rădulescu la Cluj-Napoca.