Nicio șansă în Spania. Bilbao Basket – CSU Sibiu 89-64 (46-32)

CSU Sibiu n-a avut nicio șansă în Spania, în această seară, în fața echipei Surne Bilbao Basket, scor 64-89 (17-29, 15-17, 9-21, 23-22), în runda secundă a FIBA Europe Cup, Grupa B.

Rareș Uță a deschis tabela, CSU a fost în avantaj și după aproape 4 minute (8-5), însă un run de 11-1 al gazdelor a fost digerat greu de sibieni, care au oprit cu greu declinul până la finalul primului sfert.

Cu deficit de 12 puncte după 10 minute (17-29), elevii lui Rinkevicius au luptat din greu să rămână în joc pe parcursul celui de-al 2-lea parțial, reușind în mai multe momente să se ridice la nivelul puternicei adversare. Au refăcut la un moment dat la -8, dar la cabine au plecat la -14 (32-46).

Debutul sfertului 3 nu ne-a priit deloc, spaniolii reușind un nou run, de 11-2 de această dată, care a lămurit lucrurile. Cu mai puțin de 2 minute rămase până la intrarea în ultimul sfert, Bilbao Basket conducea cu 27 de puncte (65-38), problema învingătoarei fiind ca și rezolvată.

Ca o consolare, în ultimele 10 minute am marcat mai mult, pe fondul relaxării apărării adverse. Chiar l-am câștigat, 23-22, pentru scorul final: Surne Bilbao Basket – CSU Sibiu 89-64 (46-32)

Principalii marcatori pentru CSU Sibiu au fost Ivanov 17 pct și Minchev 11. Uță și Pratt au reușit câte 8 puncte, Dragoste, Gavriloaia și Kuti câte 5, Adnam 3 și Barro 2. Cel mai bun recuperator sibian a fost Uță, cu 9 reușite, urmat de Minchev cu 8.

CSU Sibiu a pierdut şi în primul meci din grupa B, în Sala Transilvania, 68-80 cu scoțienii de la Caledonia Gladiators. În etapa următoare, CSU Sibiu va juca pe teren propriu, în 1 noiembrie, cu deținătoarea trofeului – formația poloneză Wloclawek Anwil.

Seria istovitoare, cu partide din Liga Națională și FIBA Europe Cup alternând la 3-4 zile continuă. CSU Sibiu trebuie să se refacă rapid, pentru a opri declinul din ultimele 3 partide (2 înfrângeri în FIBA Europe Cup și înfrângere la Pitești, în LNBM). Duminică 29 octombrie, de la ora 19, va întâlni CSM Constanța în Sala Transilvania.