Neînvinși din 4 august! FC Hermannstadt și seria remizelor nesfârșite

Pregătită să nu piardă, FC Hermannstadt pare că se teme și de victorii. Ieri, a remizat din nou, a 9-a oară în ultimele 12 partide (SuperLigă plus Cupa României), 1-1 (0-0) la Galați, cu nou promovata Oțelul, în etapa a 14-a a Superligii.

Pentru meciul cu campioana egalurilor din acest sezon (Oțelul bifând 9 doar în Superligă până la partida de ieri), Marius Măldărășanu a arătat că și-a făcut din nou bine temele, pregătind un joc de așteptare, cu Balaure extrem de mobil, Paraschiv și Gabi Iancu vârfuri de lance, gata să lovească pe contre. FC Hermannstadt s-a apărat cu calm, Căbuz șomând mare parte din timp. După o jumătate de oră, la o fază în care întreaga echipă a gazdelor era în jumătatea noastră de teren, cu excepția portarului Dur-Bozoancă, Paraschiv pleacă ca din pușcă în careul advers, lansat excelent de la linia de centru, în servește ideal pe Gabi Iancu, care înscrie în poarta goală, însă VAR-ul demonstrează că „Para-gol“ se afla în ofsaid în momentul lansării.

Apoi, Gabi Iancu (‘40) n-a găsit cadrul porții de la 40 de metri, la o degajare greșită a portarului gălățean, având să intrăm la cabine după prima șansă de gol a gazdelor, cap Silva după un corner, respins de Căbuz.

Evident nemulțumit de jocul elevilor săi, în fața a peste 6000 de spectatori veniți pentru victorie, Dorinel Munteanu a schimbat 3 jucători până în minutul 46. Tot FC Hermannstadt a avut însă prima ocazie a reprizei, prin același Gabi Iancu (‘62). Partida părea „adormită“, moment în care Măldărășanu face și el 2 schimbări. Biceanu îl înlocuiește pe Alhassan, iar Neguț pe Gabi Iancu. Era minutul 69. Mutare inspirată pentru că, un minut mai târziu, lansat pe stânga, Neguț are o viteză net superioară adversarilor de pe linia de fund, avansează în careu, încearcă să plaseze pe lângă Dur-Bozoancă, care respinge în colegul său Lovric, balonul ricoșând în plasă. FC Hermannstadt dădea lovitura la Galați, după un joc bine gândit.

Disperat, Dorinel Munteanu a aruncat în luptă 2 atacanți, operând așadar toate modificările. Și i-a reușit și lui. Sibienii au coborât prea mult liniile, acceptând ofensiva disperată a gazdelor. Lovric (‘79) a reluat cu capul puțin alături, după un corner, pentru ca în minutul 86, la un duel în careu între Cârjan și Căbuz, centralul Colțescu să ne „pedepsească“ cu un penalty. Din nicio reluare a fazei nu a reieșit un contact clar între cei doi, însă decizia a rămas. Alex Pop a transformat cu fentă, stabilind scorul final: 1-1.

FC Hermannstadt: Căbuz – Medina, Găman, Bejan, Butean – Jipa (‘81, Bucuroiu), Mino Sota, Alhassan (‘69, Biceanu), Balaure (’89, Fonseca) – Gabi Iancu (’69, Neguţ), Paraschiv (’81, Ionuț Stoica).

Oțelul Galați  a început cu: Dur-Bozoancă – Rosario, Cisse, Lovric, Miguel – Cisotti, Lopez, Teles – Maciel, Fatai, Bodișteanu. Primul intrat de pe bancă a fost Tănasă, care l-a înlocuit pe Bodișteanu, în minutul 20. La pauză au mai intrat Jardan și Zivulici, în locul lui Cisse și Teles. După golul sibienilor au intrat Cîrjan și Pop, în locul lui Fatai și Lopez.

Dacă vorbim strict de aspectul jocului, a fost greu și urât. Dar să fii egalat pe final… îți pare rău. Nu știu însă dacă am fi meritat. Sunt meciuri în care poți juca prost și poți câștiga. Noi am greșit la penalty, când eram bine așezați, din păcate n-am interpretat bine faza și asta a făcut ca adversarul să primească penalty. Ne doream mai mult, 2 puncte însemnau foarte mult“, a declarat la final Marius Măldărășanu.

Echipa sibiană a bifat ieri a 12-a partidă consecutivă fără înfrângere, ultimul eșec fiind consemnat pe 4 august, 0-1 în deplasare, la Universitatea Craiova. Echipa sibiană a reușit de atunci 3 victorii (3-1 cu Voluntari și 4-0 cu Dinamo, pe teren propriu, în Superligă, și 5-2 la Unirea Slobozia, în Cupă) și 9 rezultate de egalitate (4 acasă, pe Stadionul Municipal – dintre care una cu Sepsi, în Cupă, și 5 în deplasare).

FC Hermanstadt a rămas pe 5, cu 20 de puncte, la fel ca Petrolul și Farul, constănțenii având programat joc pentru runda a 14-a mâine, la Cluj, cu CFR. Miercuri, 1 noiembrie, echipa sibiană joacă, de la ora 14, în deplasare, cu Progresul Pecica, în grupele Cupei României, pentru ca luni 6 noiembrie, de la ora 21, să primească vizita CFR Cluj, în ultima etapă a turului Superligii.