Ne-am dorit puțin, am fost eliminați! U Cluj – FC Hermannstadt 1-0 (0-0)

FC Hermannstadt a pierdut din nou în fața Universității Cluj, 0-1 (0-0), în această seară, pe Cluj Arena, în sferturile de finală ale Cupei României, în urma unui gol primit în minutele suplimentare. Sibiul părăsește competiția, eliminat din nou de „șepcile roșii“, la fel ca anul trecut.

Pe un stadion cu mult prea multe locuri goale pentru un sfert de finală, „U“ Cluj și FC Hermannstadt au început excesiv de prudent, cu jucători preocupați parcă să-și conserve energia pentru prelungiri. O jumătate de repriză nu s-a întâmplat nimic notabil, spre disperarea lui Ovidiu Sabău, care s-a agitat serios pe margine, arătând că e cel mai interesat de victorie din toată arena. Cumva, ca la un semnal, după minutul 22, Universitatea a ridicat nivelul, iar șansele la poarta nostră au apărut imediat. Mai întâi a blocat Opruț la Rus (‘23), aflat într-o situație periculoasă pentru poarta lui Căbuz, apoi Pițian (‘23) a reluat razant cu transversala din careu sibian, iar în minutul 25 Chipciu a tras la o palmă de bara din colțul lung. 8 minute mai târziu, Dan Nistor a surprins pe toată lumea cu un șut de la distanță, Căbuz a plonjat târziu, din fericire balonul a lovit stâlpul din dreapta sa și faza s-a stins. Părea că e o chestiune de timp până vom încasa gol, dar la o primă contră, Ianis Stoica a fost blocat in extremis în careul mic. Din cornerul rezultat, Bejan a reluat cu capul în transversala porții lui Germontas, aproape de vinclu. Ocazie mare sibiană: 1-1 la bare

La reluare, Universitatea și-a dorit mai mult victoria, dându-i de lucru lui Căbuz, care a intervenit precis în mai multe rânduri. Aproape de jumătatea reprizei, Sabău a făcut 3 schimbări deodată, făcându-și o echipă super ofensivă, pentru o victorie rapidă, cu evitarea prelungirilor. Măldărășanu a replicat cu Balaure la Ngoma și Gabi Iancu la Neguț, apoi Fonseca la Paraschiv și Jipa la Ianis Stoica (toate post pe post). Am avut emoții serioase la un șut de la distanță a noului intrat Anselmo, în chiar minutul 90, balonul trecând foarte aproape de poarta sibiană. Apoi, același jucător ne-a răpus cu o reluare în plasă din fața porții, în al 2-lea minut suplimentar.  A finalizat simplu, la o minge respinsă greu de Căbuz, după o lovitură cu capul a lui Gheorghe, de asemenea nou intrat. Sabău a avut din nou câștig de cauză în fața lui Măldărășanu, cu schimbări inspirate care au decis soarta întâlnirii: 1-0

Am ajuns la 7 partide consecutive fără victorie în fata Universității Cluj, pentru care am dezvoltat un adevărat complex.

„U” Cluj: Germontas – Oancea (64, Gheorghe), Pițian, Kelven, Roger – Nistor, Simion, Bic – Chipciu, Popa (64, Anselmo), Rus (64, Szilaghi). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Ngoma (68, Balaure), Murgia, Mino, Ianis Stoica (79, Jipa)– Neguț (69, G. Iancu), D. Paraschiv (78, Fonseca). Antrenor: Marius Măldărășanu

În semifinale, Universitatea Cluj va întâlni echipa învingătoare din sfertul Universitatea Craiova – Oțelul Galați, meci programat mâine seară de la 19,30. Echipa sibiană se va întâlni din nou cu Universitatea Cluj Napoca, de această dată pe Municipalul sibian, duminică, 7 aprilie, de la ora 14,30, într-o partidă din cadrul etapei a 3-a din play-out-ul Superligii.

Tot azi, în alt sfert de finală, FC Voluntari a depășit FCU Craiova în deplasare, 4-2 după lovituri de departajare. Ieri, Corvinul a eliminat CFR Cluj, scor 4-0.