Muzeul de Istoria Farmaciei din Sibiu își va redeschide porțile pentru public începând cu data de 3 iunie, după o perioadă în care accesul vizitatorilor închis. Reprezentanții Muzeului Național Brukenthal spun că reluarea activității este importantă mai ales în sezonul turistic, când interesul pentru obiectivele culturale din oraș crește.
(Maria-Antonia OANA)

Sursă foto: Ministerul Culturii
„Credem că merită efortul de a fi deschis, cel puțin în perioada sezonului. Colega mea, Ana Maria Păcureanu este unul din cei doi experți la nivel național în istoria farmaciei”, a declarat Raluca Teodorescu, managerul muzeului.
Vizitatorii vor putea participa la tururi ghidate și vor avea ocazia să descopere instrumente farmaceutice vechi, recipiente istorice, mobilier specific și documente care ilustrează evoluția farmaciei de-a lungul secolelor.
Prețul unui bilet de intrare este de 16 lei.












