Misiune imposibilă. CSU Sibiu întâlnește campioana U-BT Cluj Napoca, sâmbătă, în Sala „Horia Demian“

CSU Sibiu va avea parte, sâmbătă, 11 februarie, de la ora 18, de cel mai dificil meci al sezonului. Joacă în deplasare, în Sala „Horia Demian“, împotriva rivalei U-BT Cluj Napoca. De această dată, la fel ca-n ultimele sezoane de altfel, gazdele sunt mari favorite. Campioana ultimelor 3 ediții (8 titluri în total) tocmai a reușit o calificare istorică în sferturile de finală ale EuroCup!

foto arhivă: captură video

Echipa sibiană are însă șansa ei, meciul de sâmbătă având o încărcătură aparte. Până la urmă, duelul rămâne Derbiul Ardealului. „Vulturii“ vor încerca să dea lovitura, pe fondul bucuriei din tabăra adversă, o victorie sibiană în Sala „Horia Demian“ fiind aproape la fel de importantă ca un titlu câștigat sau o Cupă. CSU n-are deloc o echipă slabă, mai ales după venirile americanilor Marc Loving și Jay Threatt. Are în spate și „bronzul“ din sezonul trecut, când a terminat în urma „extraterestrelor“ U-BT și CSM Oradea.

În runda trecută, elevii lui Rinkevicius au pierdut în deplasare, după prelungiri, scor 93-97 (85-85, 48-54) în deplasarea de la Corona Brașov, meci disputat în Sala Sporturilor „D.P. Colibași“, în runda a 2-a din faza secundă a Ligii Naționale de baschet masculin. Principalii marcatori sibieni au fost Loving 22 pct (5 rec, 1 pasă decisivă – 23 index de eficiență) și J. Threatt Jr, 21 pct (2 rec., 6 p.d.). Uță s-a aflat în double-double, cu 18 puncte și 12 recuperări. Ivanov și Pratt au reușit câte 8 puncte, Dragoste și Kuti câte 6, iar Barro 4 puncte.

U-BT Cluj tocmai a bifat o calificare uriașă, în premieră, în sferturile de finală ale competiţiei masculine de baschet EuroCup, deşi a pierdut ultimul său meci din Grupa B, miercuri, 87-92 cu formaţia lituaniană 7bet-Lietkabelis Panevezys, în deplasare. Elevii lui Mihai Silvășan s-au calificat direct în sferturi, de pe locul 2 în grupă. „Momentan vom uita puțin de EuroCup și ne vom îndrepta atenția spre meciul cu Sibiu și spre Final 8-ul Cupei României. Cupa României este un prim obiectiv pe care putem să îl îndeplinim, deci vom fi foarte concentrați pentru a reuși să câștigăm trofeul”, a spus Mihai Silvășan, pentru baschet.ro

CSU Sibiu e pe 4 în Grupa 1-10, cu un bilanț de 5/5, la fel ca CSM Tg. Mureș (loc 3) și FC Argeș (loc 5). U-BT Cluj Napoca rămâne singura echipă neînvinsă în actuala stagiune, având un bilanț de 10/0.

ABC Laguna București – CSM Baschet Petrolul Ploiești

Toate partidele sunt programate sâmbătă, cu excepția celor de la Pitești (are loc azi, de la ora 17,45) și respectiv Oradea (duminică, 11 februarie, de la 17,30), ambele fiind televizate de DigiSport