Mircea Marco Pătru, o nouă victorie în Campionatul Național

Pilotul sibian Mircea Marco Pătru, de la Sibiu Racing Team, s-a impus și în etapa a IV-a a Campionatului Național de Karting (la clasa  Junior ROTAX), cursă desfășurată în weekend pe circuitul SKAT KART din Tg Secuiesc. Cu punctele obținute își consolidează poziția de lider în clasamentul general. Sibianul are în acest moment maxim de puncte – 200 (4 victorii din 4 în campionat), cu 62 mai multe decât Edward EPURAȘ (ACS Praga Racing) și 64 mai multe decât Istvan Deszo (de la Road Runner Racing Team Sibiu), fiind de departe principalul favorit la titlul din acest an.

(articol de Dan GREAVU)

Sibianul de 13 ani, vicecampion național la clasă anul trecut, câștigător al Cupei României în ultimele 2 ediții și campion luna trecută la Transylvanian Trophy 2023 (clasa  Junior ROTAX), a acumulat 50 de puncte în clasamentul general reușind să se impună în ambele finale. De fiecare dată a fost urmat de principalul său rival din ultima vreme, sibianul Istvan Deszo (de la Road Runner Racing Team).

La MICRO ROTAX, Andrei Dorin BÂRSAN și Ayan Nicolae Bogdan FLORESCU (ambii de la Road Runner Racing Team), au încheiat pe pozițiile 4 și respectiv 6.

La Mini ROTAX, Cristian POPA COMĂNICIU (Road Runner Racing Team Sibiu) a reușit să se impună în cea de-a doua finală, după ce în prima a suferit o penalizare care l-a aruncat pe locul 5, pentru poziție incorectă carenaj frontal. În urma celor 2 finale, sibianul a încheiat pe 2, cu 36 de puncte. Și-a trecut în cont și cel mai rapid tur de circuit la clasă, sâmbătă, în cursa cu probleme, fiind singurul pilot de la Mini ROTAX care a coborât sub 1:06,00 în cadrul finalelor.

La Senior ROTAX, Sebastian VASILE (Road Runner Racing Team Sibiu) a încheiat pe 13 din 25 participanți, cu 7 puncte acumulate în cea de-a 2-a finală, când a terminat pe locul 9.

Sibianul Niculae Popa, care a reprezentat clubul brașovean A.C.S. MASTERKART, a încheiat în afara punctelor în ambele finale, pe locul 22.

Rezultate complete AICI

Următoarea întrecere din cadrul Federației Române de Karting va avea loc în perioada 09 – 10 septembrie 2023 pe circuitul Speed Park din Bacău: Etapa a VI-a a Romanian Karting Masters.