Mircea Marco PĂTRU, debut excelent la Senior Rotax!

Mircea Marco PĂTRU (CS SIBIU RACING TEAM) confirmă statutul de mare speranță a sportului cu motor și la Senior ROTAX. La numai 14 ani, a început excelent sezonul, cu un loc secund în Cupa României, competiție desfășurată în weekend pe circuitul Prejmer Raceway din Brașov.

Sibianul a avut parte de o întrecere extrem de intensă la debutul său la clasa Senior. Sâmbătă, a stabilit recordul pistei Prejmer Raceway Brașov, cu cel mai rapid tur la clasa Senior Rotax, timp  55.214 sec. În calificări, deși a fost loc 3 și apoi loc 2, a suferit o penalizare, care l-a aruncat pe poziția 13-a în prefinală! A fost prea ușor la cântar. „ Am fost descalificat din manșă întrucât mi-au lipsit la cântar 100 g. Am avut 159.9 kg în loc de 160 kg (pilot cu kart)“, a arătat Mircea Marco Pătru.

A urmat o cursă nebună în prefinală, sibianul reușind să recupereze nu mai puțin de 10 poziții  în cele 14 tururi! Plercat de pe locul 3 în finală, a ajuns la conducerea cursei în turul 8, s-a menținut în frunte până în turul 17, pentru a încheia pe 2! „Cu toate că sunt debutant la clasa Senior și totodată sunt în plin proces de învățare a clasei, am demonstrat cât sunt de rapid și promit să fiu mai bun de atât! Mulțumesc sponsorilor și autorităților locale pentru susținere, și nu în ultimul rând familiei și prietenilor!“, a transmis Mircea Marco Pătru.

Performanța lui Mircea Marco Pătru a fost dublată de Istvan DEZSO (de la ROADRUNNER Sibiu), acesta terminând pe locul 3 la Senior ROTAX.

O cursă bună a făcut și Bogdan Mihai BOGOIU, tot de la ROADRUNNER Sibiu, acesta terminând pe 6 (cu o penalizare de 5 secunde pentru „Pozitie incorecta a carenajului frontal“, pedeapsă care i-au „răpit“ 2 poziții )

Tot la Senior ROTAX, Sebastian Alexandru VASILE (ROADRUNNER Sibiu) a terminat pe locul 17, iar David TOMA a ieșit din cursă după primul tur.

Tot aici, sibianul Nicolae POPA, care aleargă pentru ACS MASTERKART, a terminat pe 19.

La clasa PROMO, Ares MĂRGINEANU (ROADRUNNER Sibiu) a terminat pe 7 din 8 concurenți.

La clasa MICRO ROTAX, au luat startul 4 piloți sibieni, din cei 9 participanți. Mihai BABOI (ROADRUNNER Sibiu) a prins podiumul, terminând pe locul 3. Ayan FLORESCU (CS SIBIU RACING TEAM) a ocupat locul 5, devansându-i în ordine pe Andrei Dorin BÂRSAN și respectiv VINCZE Konrad Tibor (ambii de la ROADRUNNER Sibiu)

Cea mai bună clasare a unui pilot sibian a fost cea a lui Alexandru Leon Wolter (15 ani), care a câștigat trofeul la clasa Senior ROTAX, el reprezentând acum ACS Țuțuianu Racing, din Moldova Nouă (Caraș Severin).