Mircea Marco Pătru, campion la Transylvanian Trophy 2023

Mircea Marco Pătru, de la Sibiu Racing Team, s-a impus la Transylvanian Trophy 2023 (clasa  Junior ROTAX), în weekend, în competiția organizată de Road Runner Racing Team Sibiu pe circuitul SKAT KART din Tg Secuiesc.

(articol de Dan GREAVU)

Mircea Marco Pătru (foto: facebook/Rotax Max Challenge Romania)

Vicecampion național la clasă anul trecut și câștigător al Cupei României în ultimele 2 ediții, sibianul de 13 ani a depășit un moment mai dificil din antrenamentul calificativ, când a fost descalificat, revenind în forță în manșele calificative, la încălzire, în prefinală și apoi în finală. „Transilvanian Trophy Junior Rotax vine la Sibiu lângă celelalte trofee ale mele. Dedic de data asta victoria bunicului meu „Muc”care își serbează astazi (nr – ieri) ziua de naștere și care ma susține în cariera mea sportiva!! A fost o cursa pe o caldura insuportabila dar am reușit sa câștig din nou tot ce se putea câștiga. În Crono am fost descalificat pentru ca am pornit în pista pe steag rosu. Au urmat 2 Manșe de calificare cu plecare de pe ultima poziție însă am reușit sa le câștig pe ambele cu record de pista la clasa mea. Prefinala–– P1, Finala––––P1“, a scris tânărul pilot sibian pe contul său de socializare.

Pe locul secund s-a clasat Istvan DEZSO, de la Road Runner Racing Team Sibiu.

Istvan Dezso (foto: facebook/Rotax Max Challenge Romania)

La MICRO ROTAX, Andrei Dorin BÂRSAN și Ayan Nicolae Bogdan FLORESCU (ambii de la Road Runner Racing Team), au încheiat pe pozițiile 2 și 3, din 3 piloți înscriși în cursă.

La Mini ROTAX, Cristian POPA COMĂNICIU (Road Runner Racing Team Sibiu) a terminat pe locul 6 din 12 participanți, în vreme ce colegul său Ștefan Cristian ȚÂNȚAR s-a clasat pe 11.

La Senior ROTAX, Darius Andrei OPREA (Road Runner Racing Team Sibiu) a încheiat pe 8 din 15 participanți, peste colegii săi de la club Sebastian Alexandru VASILE (locul 13) și respectiv Mihai Bogdan BOGOIU (DNS), acesta din urmă fiind pe primul loc după manșele calificative de sâmbătă.

Sibianul Niculae Popa, care a reprezentat clubul brașovean A.C.S. MASTERKART, a încheiat pe 12, suferind o penalizare de 5 secunde în finală, pentru „poziție incorectă a carenajului frontal“.